Kahramanmaraş'ta bedava ziyafet! Hafta sonu herkes bastık, pestil ve sucuğa doyacak!

Dulkadiroğlu Belediyesi ile Bertiz Eğitim ve Kültür Vakfı’nın birlikte organize ettiği Masere günleri hafta sonunda vatandaşlara ücretsiz ziyafet çektirecek. Festivalin tanımını yapan Bertiz Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Zeynel Abidin Boz tamamen organik ürünlerin sergileneceğini söyledi.

Bu yıl 2.’si düzenlenecek olan Bertiz Masere Günleri (Şire Festivali) 8-9 Ekim tarihlerinde Demokrasi Meydanında büyük bir katılımla gerçekleşecek. Festivalin içeriğiyle ilgili bilgi veren Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Arif Yenipınar; Dulkadiroğlu olarak kentin tarihi, kültürel ve yöresel değerlerine sahip çıktıklarını, bu değerleri geleceğe taşımakta kararlı olduklarını dile getirdi.

ETKİNLİKLERE TAM DESTEK VERİYORUZ

Kentin yöresel ürünlerinin ön plana çıkartılması, tanıtılması ve korunması adına yapılan tüm etkinlikleri desteklediklerini de belirten Başkan Yardımcısı Yenipınar; “Bertiz Kültür ve Eğitim Vakfı iş birliğiyle hafta sonu düzenleyeceğimiz 2’inci Masere Günleri’de bu desteğin ve gayretin bir yansımasıdır. Bertiz bölgemiz şıra ürünleriyle ön plana çıkan ve bu alanda çok iddialı olan bir bölgemizdir. Bölgemizin bu iddiasını güçlendirmek ve daha iyi bir noktaya taşımak amacıyla Dulkadiroğlu Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa yaptık ve yapmaya hazırız. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Masere Günlerine yoğun bir ilgi olmasını bekliyoruz.” Dedi.

İKRAMLARIMIZ OLACAK

Bertiz Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Zeynel Abidin Boz ise yaptığı konuşmada hafta sonu gerçekleşecek festivalde Bertiz yöresine ait ürünlerin hem tanıtılacağı hem de ikram edileceğini söyledi. Boz; “Bertiz bölgesi Kahramanmaraş’ta kendi özellikleriyle öne çıkan bölgelerimizden bir tanesi. Programımız amacı yöremizin ürünlerini, kültürel değerlerini, şehrimizdeki ve ülkemizdeki diğer insanlara tanıtmak ve bilinirliğini artırmak.

GÜNLERİMİZ, ŞİRİN OLSUN, TATLI OLSUN

Özellikle şırasını, cevizini, kirazını ve çok ön plana çıkmasa da sömek ekşisini duyurmak istiyoruz. 2.’sini düzenleyeceğimiz Bertiz Masere Günleri, Şire Festivali olarak geçecek. Günlerimiz, şirin olsun, tatlı olsun istiyoruz. Şire Festivali’mizde özellikle Dulkadiroğlu Belediyemiz sabah erken saatlerde yöremize ait ekşili çorba dağıtımı yapacak. Devamında biz orada büyük bir kazanla Masere Günleri’nin özelliğini ön plana çıkaracak olan hapısa yapacağız. Hapısayı orada sıcak sıcak vatandaşlara ikram edeceğiz. Bunun yanı sıra değer yöresel sucuktu, bastıktı bunların yapılışıyla ilgili küçük anekdotlar halinde sunum yapacağız. Misafirlerimize bunların ikramlarını yapacağız. Festivalimizde Ravanda Şerbetini de yaptırarak orada misafirlerimize tattıracağız.

CUMARTESİ AÇILIŞA TÜM HEMŞERİLERİMİZİ BEKLİYORUZ

15-20 adet stantlar kurarak köyden ürün getiren vatandaşlarımız burada teşhir edecek, satacaklar, misafirlerini ağırlayacaklar. Diğer taraftan şehrimiz adına bir hareketlilik olsun diye konser programları ayarladık. İnşallah bu kapsamda 3 tane yerel sanatçılarımız gelecek: Bunlar Zafer Bertizlioğlu, Salih Kıraç ve bir yöresel sanatçımız. Vatandaşlarımızı yerine göre eğlendirecekler, orada bir şölen olacak inşallah. Cumartesi günü saat 11.00’de açılışımız var büyük ihtimalle Pazar akşamı saat 20.00’ye kadar devam edecek.”

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022, 13:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramiz ESER
Ramiz ESER - 2 ay Önce

Bertizliler Gözü Gönlü Bol insanlar. Dulkadiroğlu Belediyesi ile el ele verip Bertizi İhya ediyorlar

mahmut gürdal
mahmut gürdal - 2 ay Önce

BERTİZ KAHRAMANMARAŞIN KÖŞE TAŞIDIR KALEM KAŞIDIR BERTİZLİ MARAŞIN CÖMERT GARDAŞIDIRSELAM OLSUN NİCE GÜZEL GÜNLERE İNŞALLAH

SIRADAKİ HABER

banner20

banner67