Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı değişti! İşte asgari ücrete ek zam sonrası yeni rakamlar!

Hükümet, işçi ve işveren sendikalarından oluşan asgari ücret tespit komisyonu, 2022 yılı ikinci yarısı için asgari ücreti, 1 Ocak’ta belirlenen ücrete göre yüzde 30 artırarak 5 bin 500 lira olarak belirledi. Yeni asgari ücret 1 Ocak 2023’e kadar geçerli olacak. Yeni asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı da değişti. İşte asgari ücretle birlikte değişen diğer kalemler...

Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı değişti! İşte asgari ücrete ek zam sonrası yeni rakamlar!

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sefer Şener, "Asgari ücret temeldir diğer bütün ücretlere bu şüphesiz yansıyacak" dedi. Peki hangi ücret yeni zamla birlikte ne kadar arttı?

EN DÜŞÜK İŞSİZLİK MAAŞI ARTIRILDI

Halen işsizlik maaşı damga vergisi kesilmiş olarak en az 1986 lira olarak ödeniyordu. Yeni asgari ücret zammıyla birlikte en düşük işsizlik maaşı 2.581 lira olacak.

İŞTE ASGARİ ÜCRETLİNİN YENİ KIDEM TAZMİNATI

Asgari ücretlinin kıdem tazminatı çalıştığı her yıl için 5004 lira olarak hesaplanıyordu. Bu rakam yeni asgarİ ücret ile birlikte 6.471 liraya yükseldi.

PRİMLER DEĞİŞECEK

Sigorta primleri Genel sağlık Sigortası primleri yükseldi. Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini aylık 150 lira olarak belirlemişti. Asgari ücrete gelen ek zamla birlikte yeni GSS primi 195 liraya yükseldi.

STAJ ÜCRETİ YÜKSELDİ

Staj yapan gençlere asgari ücretin yüzde 30'undan az ücret ödenmiyor. En düşük ücret bin 276 lira. Bu tutar bin 658 liraya yükselecek.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67