Kripto paralarda değer kaybı sürüyor!

Geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyonun 41 yılın zirvesine çıkmasıyla birlikte kripto para birimlerinde düşüş hareketi başlamıştı. Enflasyonun halen yüksek seyretmesiyle piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 75 baz puan faiz artırabileceği fiyatlandı.

Kripto paralarda değer kaybı sürüyor!

CELSIUS NETWORK ENDİŞESİ PİYASAYI ALLAK BULLAK ETTİ 

Cuma günü 30 bin dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin hafta sonu da düşüş eğilimini sürdürerek 28 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Pazartesi günü ise kripto para fonlama şirketi Celsius Network’ün para çekme işlemlerini askıya almasıyla birlikte büyük bir kayıp yaşadı. Bitcoin, 26 bin dolar seviyelerinden 21 bin dolara kadar gerileyerek yüzde 15 oranında değer kaybetti. 

3 GÜNDE YÜZDE 25'İN ÜZERİNDE DÜŞTÜ 

Geçtiğimiz gün de düşüş eğilimini sürdüren Bitcoin, 20 bin 846 dolara kadar geriledi. Bitcoin bugün ise 20 bin 111 dolara indi. Lider coin son 3 işlem gününde yüzde 25'in üzerinde düşerek sert değer kaybı yaşadı. 

ETHEREUM BİN DOLAR CİVARINA GERİLEDİ 

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum ise pazartesi günü bin 500 dolar seviyelerinden hızla düşüşe geçti. Geçtiğimiz gün bin 75 dolara kadar gerileyen Ethereum bugün bin 14 dolara indi. Ethereum’da son 3 işlem gününde değer kaybı yüzde 30'a yaklaştı.

DÜŞÜŞ 200 MİLYAR DOLARI AŞTI

Haftaya 1 trilyon doların üzerinde başlayan kripto para birimlerinin toplam sermaye değeri bugün 834 milyar dolara kadar geriledi. Bu gelişmeyle birlikte dijital varlık piyasasında 2 günde 200 milyar dolardan fazla kayıp yaşandı. Kripto para birimlerinin toplam sermaye değeri şu dakikalarda 843 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 

KRİPTO PARA YATIRIMCILARI KRİTİK GELİŞMEYİ BEKLİYOR 

Kripto para yatırımcılarının gözü kulağı bugün saat 21.00’de açıklanacak olan Fed’in faiz kararında olacak. Fed’in mart ayında faiz artışına gitmesiyle birlikte baskı altında kalan kripto para birimlerinde yön bugünkü faiz kararında belli olacak.  

Eğer Fed piyasa beklentilerinin üzerinde 75 baz puanlık faiz artışına giderse bu durumda kripto paralarda düşüş eğilimi artabilir. Son dönemde Fed’in faiz artırmasıyla birlikte tahvil ve dolara olan talep artarken, kripto para birimleri ve hisse piyasalarında ise satış ağırlıklı bir seyir izleniyor. 

ÜNLÜ ANALİSTİN TAHMİNİ TUTTU 

Öte yandan hafta sonu çarpıcı tahminlerde bulunan ünlü analist Peter Schiff’in öngörüleri tuttu. ‘Kripto paralar için bu hafta zorlu olabilir’ diyen Schiff, Bitcoin’in 20 bin dolara, Ethereum’un ise bin dolara düşeceğini tahmin etmişti. 

Kripto para birimlerinin 800 milyar doların altına düşeceğini söyleyen ünlü analist yatırımcılara ‘Satın almayın, çok daha fazla para kaybedeceksiniz’ diyerek uyarılarda bulunmuştu. 

USDD, 1 DOLAR SABİTLİĞİNİ KAYBETTİ 

Terra ekosisteminin sabit kripto para birimi UST’nin 1 dolar sabitliğini kaybetmesiyle birlikte kripto para piyasası resmen çökmüştü. Bugün ise bir coin daha 1 dolar sabitliğini kaybetti. Tron ekosisteminin stabil coini USDD, 1 dolar sabitliğini yitirerek 0.95 dolara kadar geriledi. 

Kritik gelişmenin ardından Tron ekosisteminin yerel kripto para birimi TRX ise yüzde 16 oranında gerileme göstererek 0.04664 dolara geriledi. 

TRONE GELİŞTİRİCİLERİ HAREKETE GEÇTİ 

USDD’nin sabitliğini kaybetmesinin ardından Trone geliştiricileri kripto para piyasasını korumak için Binance borsasından 2.5 milyar TRX çekeceğini açıkladı. 

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2022, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER