Maraş’ın Mimarına Büyükşehir’den onur

Maraş’ın gelişimi, yerleşimi ve yurt edinilmesinde başı çeken Dulkadiroğlu’nun Devletli Beyi Alaüddevle Bozkurt’a gereken ilgi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından verildi. Yıllardır atıl durumda türbesi olan Alaüddevle Bozkurt’a büyük bir türbe yapılacak.

5 bin yıllık Türk tarihinde en çok vakıf kuran, vakfiye yaptıran ve dönemindeki kanunnameleri Kanuni Sultan Süleyman’a ilham olan, adaletli ve tarafsız yönetimiyle ömrünü halka adamış ve Devletlü ünvanını alan Alaüddevle Bozkurt Bey’in atıl durumdaki türbesi, Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle yenileniyor.

Bugünkü Maraş’ın mimarı olan Alaüddevle Bozkurt Gadırhan, cami, hamam ve medreselerin yanı sıra Kapalı Çarşı gibi ticaret alanlarını da faaliyete geçirerek Kahramanmaraş’ı cazibe merkezi haline getirmişti. Adanalı bir vatandaş tarafından yıllar önce küçücük yapılarak ziyarete açılan türbe yıllardır atıl durumda ve kaderine terkedilmişti.

Bugüne kadar bir çok kez gündeme gelen fakat bir türlü kazma vurulmayan alanla ilgili girişimlere başlayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi türbe etrafındaki alanları kamulaştırarak dev bir projeye hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2022, 15:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
dem
dem - 2 ay Önce

2010 yılların da sayın mustafa poyraz beyin projelerin den bir proje idi turbe ve çevre duzunlenmesi kime niyet kime kısmet

SIRADAKİ HABER

banner20

banner67