NATO'da büyük kriz! FÜze sistemini satmaya çalıştılar!

Devam eden Rusya ve Ukrayna savaşıyla ilgili olarak tüm dünyanın gözlerini çevirdiği NATO'da büyük bir kriz yaşanıyor. Finlandiya ve İsveç'in üyeliğini onaylama aşamasında olan NATO'da gizli askeri belgelerin sızdırılması oldukça sıkıntılı bir duruma yol açtı...

NATO'da büyük kriz! FÜze sistemini satmaya çalıştılar!

NATO, füze üreten bir firmanın gizli askeri bilgiler de içeren verilerinin bir Hacker grubu tarafından online ortamda satılmasıyla ilgili inceleme başlattı.

Hackerların ele geçirip sattığı veriler arasında Ukrayna savaşında kullanılan NATO silahlarının tasarımları da var.

SİSTEMİ HACK'LEYİP FÜZE SİSTEMLERİNİ SATIŞA ÇIKARDILAR!

Avrupa’nın önde gelen silah üreticilerinden biri olan MBDA Füze Sistemleri’nin verilerini ele geçiren ve suç işlediği ifade edilen hackerlar, bu bilgileri online ortamda satılığa çıkardı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau bir araya geldi

MBDA, verilerinin çalındığını doğruladı ancak gizli askeri belgelerin hiçbirinin kendilerine ait olmadığını duyurdu.

Fransa merkezli olan ve Avrupa genelinde aktif olan şirket, gizliliği ihlâl edilmiş harici bir bellekten çalındığını; bilgilerin İtalya’da hacklenmesinden dolayı İtalya makamlarıyla birlikte olayı soruşturduklarını açıkladı.

NATO'DAN JET AÇIKLAMA

Bir NATO sözcüsü de “MBDA’dan çalındığı ifade edilen verilerle ilgili iddiaları değerlendiriyoruz. Herhangi bir NATO ağının gizliliğinin ihlâl edildiğine dair bir emare yok.” dedi.

Rusça ve İngilizce yazışma yapılan forumlarda hackerlar, 80 GB’lık bu veriyi 15 Bitcoin (Yaklaşık 18 bin pound) karşılığında satıyor. Şimdiye kadar bir alıcının çıktığını da forum üzerinden duyurdular.

Çaldıkları verilerin satışı için hazırladıkları reklam metninde, verilerin “Kapalı askeri projelerde yer alan şirketlerin çalışanlarıyla ilgili gizli bilgiler” içerdiği; şirketler arası çizim, tasarım, sunum, video ve fotoğraf materyalleri, sözleşme metinleri ve yazışmaların da yer aldığı iddia ediliyor.

BAZI ÜLKELERLE İLGİLİ BİLGİLERE DE ELE GEÇİRİLDİ

Forum kullanıcılarına açık, BBC’nin de gördüğü ancak bağımsız olarak doğrulayamadığı 50 MB’lık kısımda ABD Hava Kuvvetleri’nin 2020 sonunda Estonya ve Baltık ülkelerinde uyguladığı “iletişim istihbaratı” misyonuyla ilgili bazı detaylar yer alıyor.

MBDA Füze Sistemleri, Fransa, İtalya ve İngiltere’de füze sistemleri üzerine çalışan şirketlerin birleşmesiyle Aralık 2001’de kuruldu. 13 bin çalışanı olan şirket geçen yıl 3,5 milyar pound gelir elde ettiğini açıkladı. İngiltere Savunma Bakanlığı, ABD ordusu ve NATO da şirketin müşterileri arasında.

Kaynak: Hürriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67