ÖSYM başkanı duyurdu! KPSS iptal edildi!

ÖSYM Başkanı Ersoy, 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıkladı. ÖSYM Başkanı Ersoy: "6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022'de yapılacak KPSS oturumları ertelenmiştir" dedi. DDK Başkanı Yunus Arıncı ise "Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline lüzum görülmüştür" ifadelerini kullandı.

ÖSYM başkanı duyurdu! KPSS iptal edildi!

KPSS'de soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine soruşturma başlatılmasının ardından görevden alınan Prof. Dr. Halis Aygün'ün yerine atanan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, açıklama yaptı.

Ersoy, sınavda adaylara sunulan soruların bazılarının, yayınevinin soru kitapçıklarında yer aldığının tespit edildiğini belirterek, "Böyle bir tablonun hem kurumumuzun çalışma ilkeleri hem hukuk hem de kamuoyu vicdanı bakımından kabulü asla mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı hemen harekete geçerek inceleme başlatmıştır. Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin ardından hem 31 Temmuz 2022'de yapılan KPSS oturumları iptal edilmiş hem de 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos 2022 tarihinde yapılması planlanan oturumlar ertelenmiştir" dedi.

YENİ SINAV TAKVİMİ 17 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK

Prof. Dr. Ersoy, "İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yeni KPSS sınav takvimi 17 Eylül'de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir. Amacımız tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden emin olacakları bir sınav ortamı oluşturmaktır" ifadelerini kullandı.

"TÜM ADAYLARDAN ÖZÜR DİLİYORUZ"

Prof. Dr. Ersoy, "Ortaya çıkan eksiklikleri ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşmak ve gereken tedbirleri etkin şekilde almak suretiyle ÖSYM'nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz" dedi.

DDK BAŞKANI ARINCI: SORU İŞARETİ KALMAMASI ADINA KPSS İPTAL EDİLDİ

DDK Başkanı Yunus Arıncı, "Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline lüzum görülmüştür. Süreçle ilgili Devlet Denetleme Kurulu olarak şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz" dedi.

EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ: GEÇ OLSUN İNSANLARI İÇLERİNE SİNSİN TEMİZ BİR SINAV OLSUN

CNN TÜRK’e konuşan Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, ‘Sınavlar insanların yüzde yüz başarısını ölçmez, ama sıfırdan hazırlanan sorular ile insanların içi rahat edecektir. Geç olsun içlerine sinsin temiz bir sınav olsun.’ dedi. Yılmaz ayrıca, ‘Yeni soruların havuzdan alınarak yapılmaması gerekiyor, yeniden sıfırdan hazırlanan bir sınavla insanlar rahat edecek. İptal edilmeseydi, ya da 20 soru iptal olsa çözülebilecek miydi? Geç olsun içlerine sinsin temiz bir sınav olsun. Bir buçuk iki ayda böyle bir sınav ancak hazırlanır. Bu sınavla ilgili 4 misli soru gerekiyor. Bu sorular kurullardan geçecek.’ İfadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67