Rusya'dan sınırı bırak baskısı! TSK'nın sınır ötesi operasyonu öncesi ruslar harekete geçti!

Suriye rejim ordusunu, TSK’nın olası harekat gerçekleştireceği bölgelere konuşlandırarak etki alanını genişletmeyi amaçlayan Rusya, sahada manevralarını arttırdı.

Rusya'dan sınırı bırak baskısı! TSK'nın sınır ötesi operasyonu öncesi ruslar harekete geçti!

Bu kapsamda terör örgütü yöneticileri ile bölgede birçok kez bir araya geldi. Yakın zamanda yapılan toplantıların biri 27 Mayıs diğeri ise 3 Haziran’da gerçekleşti. Rakka kırsalında yapılan iki turlu görüşmede, terör örgütünden TSK’nın olası harekat yapacağı bölgelerden çekilmesi istendi ve sınır şeridine rejim ordusunun konuşlanması teklif edildi. Rusya’nın planını tümden reddetmeyen terör örgütü ile temas ve görüşmeler devam ederken TSK’nın harekat gerekçesini ortadan kaldırmak için örgütün sınır gerisinde konuşlanacağı noktalar konusunda müzakere devam ediyor.

Suriye’de faaliyet gösteren Rus ordusu, sahada bir dizi askeri önlem de aldı. Kamışlı Havaalanı’na kısa süre önce Pantsir - S1 orta menzilli hava savunma sistemleri konuşlandırılması dikkat çekti. Savunma sisteminin konuşlandırılmasının İHA’ların bölgede uçuşunu engellemeye yönelik olduğu bildirildi. Rusya, bir bölümü Tabka askeri havaalanında bulunan altı savaş helikopterini ise Kamışlı hava üssünde konuşlandırdı.

UKRAYNA DONBAS’TA PES ETMİYOR!

Dış Haberler | Luhansk bölgesinin Valisi Sergey Hayday, Rus ordusunun Severodonetsk şehrini kaybettiğini ve geri çekilmek zorunda kaldığını duyurdu. Hayday, “Rus ordusu şehrin yaklaşık yüzde 70’ini kontrol ediyordu, ancak son 2 gün içinde geri çekilmek zorunda kaldılar” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise, Severodonetsk’te durumun son derece zor olduğunu belirtti. Rus birliklerinin yine Sumi bölgesinin sınır bölgelerini, Mikolayiv, Zaporijya ve Harkov bölgesini hedef aldığını söyleyen Zelenskiy, Severodonetsk’te sokak çatışmalarının sürdüğünü ve durumun son derece zor olduğunu ifade etti. Zelenskiy, “Kahramanlarımız pozisyonlarını koruyor ve düşmana maksimum kayıp vermek için her şeyi yapıyor” dedi.

PUTİN: VURURUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya uzun menzilli füze tedarik edilmesi durumunda Moskova’nın daha önce vurmadığı hedefleri vuracağı konusunda uyarıda bulundu. Putin, gönderilen yeni silahların durumu değiştirmeyeceğini de belirtti.

KİEV’E SALDIRI

Ukrayna başkenti Kiev’in Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Rus ordusunun dün sabah Kiev’e düzenlediği saldırılar nedeniyle şehirde birden fazla patlamanın meydana geldiğini belirterek, olayda 1 kişinin yaralandığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev’de batı tarafından verilen T-72 tankları ile birlikte bazı zırhlıların yok edildiğini açıkladı.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67