SGK'nın önünde uzun kuyruklara son! E-Devlet üzerinden EYT başvurusu nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, EYT konusunda yapılan düzenlemede yaş sınırının olmadığını, şartları yerine getirenlerin emekli olacağını açıklamasının ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Fakat SGK'ya gitmeden de e-Devlet üzerinden de işlemlerinizi yapabilirsiniz. İşte adım adım yapılması gerekenler...

SGK'nın önünde uzun kuyruklara son! E-Devlet üzerinden EYT başvurusu nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT için yaş şartı aranmaksızın günü ve primi dolanların emekli olabileceğini açıklamasının ardından belgelerini alan vatandaşlar SGK önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Fakat SGK'dan gelen açıklamada e-Devlet üzerinden de başvuruların olabileceği açıkladı. Ayrıca e-Devlet üzerinden adım adım yapılması gerekenler de açıklandı.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

İlk olarak e-Devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına "aylık, emekli, gelir" kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan "gelir, aylık ödenek talep belgesinin" verilmesi belgesine tıklanacak.

YAŞLILIK AYLIĞI SEÇİLECEK

Daha sonra ise ikinci adım olarak ekrandaki "Yeni başvuru" sekmesi tıklanacak. Tahsis talep türü olarak ise "yaşlılık aylığı" seçilecek.

AYLIK İÇİN 4A VE 4B SEÇENEKLERİ VAR

SSK kapsamında aylık talepe edecekler '4A SSK', Bağkur kapsamında ise '4B Bağkur' seçilecek.

Sonra altta yer alan 'başvur' butonu tıklanacak.

SON OLARAK BANKA ŞUBESİ YAZILACAK

TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana otomatik geliyor. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak. Diğer iletişim bilgileri de doldurulacak. Aylık alıyor mu?' sorusunda da evet ya da hayır cevabı mutlaka işaretlenmeli. Sonraki 'ileri' butonuna basılacak ve 'başvur' butonuna basılarak bilgiler SGK'ya gönderilmiş olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67