Son model silah milislerin elinde! İşgalin eli kulağında

Son dakika haberlere göre, CNN International deniz üssü inşaatının iki yılda tamamlanacağını ancak çatışmaya hazırlanmak için bu kadar süre olmayabileceğini bildiriyor. Savaş uçaklarının gemileri bombardımana tuttuğu Karadeniz'de, Putin'in desteklediği milislerin silahları ise ifşa oldu.

Son model silah milislerin elinde! İşgalin eli kulağında

100 bin kişilik askeri yığınağı ifşa olan Rusya ile ABD'nin başını çektiği NATO arasında gerilim giderek tırmanıyor, uluslararası medya yeryüzünün en büyük rekabet sahalarından birindeki yarışı izliyor.

CNN International, bir Ukrayna sahil güvenlik gemisine binerek Azak Denizi ve Karadeniz'deki yüksek tansiyona yerinde tanık oldu. Kremenchuk adlı silahlı gemi, Berdyansk limanından Azak Denizi'ne açıldı.

Savunma muhabirleri Sebastian Shukla ve Frederik Pleitgen imzalı haber, 'Yeni Rusya tehdidi korkutuyor, Ukrayna donanmayı üst seviyeye çıkarmak için yarışıyor" başlığını taşıyor.

Rusya, 2014'te Kırım'a el koymasından bu yana yarımadayı kendi topraklarına bağlayan bir köprü inşa etti. Kerç Boğazı üzerindeki köprü, Rusya ile Kırım arasındaki tek doğrudan bağlantı.

Söz konusu köprü, Azak Denizi'nin Karadeniz'e ve ötesindeki Akdeniz'e erişimini fiilen kontrol etme şansı tanıyor. Ancak Kiev yönetiminin, Moskova'nın Ukrayna'nın en büyük iki limanı Berdyansk ve Mariupol'u birbirine bağlayan su geçişinin kontrolünü ele geçirmesini engellemek için bir planı var.

BİTMEDEN SAVAŞ BAŞLAYABİLİR 

Ukrayna'nın yeni Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, 13 Kasım'da yaptığı açıklamada Berdyansk'taki yeni deniz üssü inşasının hızlandırılacağını duyurdu. Salı günü CNN, inşaatı süren üste yapılacak çok iş olduğunu kaydediyor.

Şehid veya Doğu adlı üssün fotoğraflarını yayınlayan CNN International, üssün iki yılda tamamlanacağını ancak mevcut tabloda Rusya'nın her an bir işgale girişebileceğini hatırlatıyor.

Yüzbaşı Alexander Serdiyk, denizde gelişigüzel uzanan çarpık metal yığınlarını ve kayaları işaret ederek "Bu bölümü iki yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz" dedi ancak Ukrayna'nın çatışmaya hazırlanmak için iki yılı olmayabilir

İKİ ABD DEVRİYE GEMİSİ GELİYOR 

İngiltere ve Ukrayna arasında imzalanan askeri anlaşmanın Berdyansk'taki deniz üssünü de kapsadığını belirten CNN, ABD'den getirilecek iki devriye gemisinin de kısa sürede Azak Denizi'ne açılacağını yazdı.

CNN International'a göre, Batılı ülkelerin desteği, yeni üsler ve gemilerin Ukrayna'ya en büyük rekabet Rusya karşısında yetip yetmeyeceği ise, büyük bir soru işareti.

SAVAŞ UÇAKLARI BOMBALADI 

Karadeniz'de neredeyse her gün yeni bir gövde gösterisine girişen Rus ordusunun son 24 saatte iki operasyonu dikkat çekici. Rus savaş uçakları Su-27SM3 Su-30M2'ler Karadeniz üstünde uçtu.

Rus jetleri, düşman gemilerinin bombardımana tutulduğu bir tatbikata imza attı. Rus ordusu ayrıca, Veliky Novgorod adlı denizaltıyla Karadeniz'de mayın döşeme tatbikatı da icra etti.

SON MODEL GRAD-K 

Ukrayna sınırında bekleyen askerleri uydudan görüntülenen Rusya, sınıra ayrıca ağır silahlar TOS-2 Toschka ve TOS-1a Solntsepyok sistemleri de yerleştirdi.

Rusya lideri Vladimir Putin'in desteklediği Donbas'taki Rus yanlısı ayrılıkçıların elinde ise, son model Grad-K çoklu roketatar sisteminin olduğu ortaya çıktı. Milislerin ayrıca çok sayıda diğer roketatar sistemlerine de sahip.

S-400'LE YANIT VERDİ 

Ukrayna ABD üretimi Javelin tanksavar füzelerini ilk kez Donbas'ta kullanması, cephe hattında taşları yerinden oynattı. Rusya'nın Karadeniz Filosu basın servisi, tüm bu sıcak gelişmelerin ortasında, uçaksavar sistemlerinin savaş ekiplerinin Kırım'da sahte bir düşmanın seyir füzelerini yok etmek için tatbikatlar düzenlediğini bildirdi.

Raporda, "S-400 uçaksavar füze sistemleri ve Pantsir uçaksavar füze ve top sistemleriyle bir tatbikat gerçekleştirildi. Askerler, seyir tespit, izleme ve imha görevlerini yerine getirdiler" denildi

Koşullu seyir füzeleri, farklı uçuş hızı ve irtifa parametreleriyle elektronik olarak modellenerek vurulması daha zor hedefler haline getirildi. Basın servisi, "S-400 hava savunma füze sistemi ve Pantsir hava savunma füze sisteminin hesaplamaları, verilen görevleri başarıyla tamamladı" dedi.

UKRAYNA İSTİHBARAT BAŞKANI: GÖRÜLMEMİŞ BİR SALDIRI GELİYOR 

Ukrayna savunma istihbarat teşkilatının başkanı Military Times'a verdiği demeçte, Rusya'nın Ukrayna sınırları çevresinde yığılmış 92 binden fazla askeri olduğunu açıkladı.

General Kyrylo Budanov'a göre, böyle bir saldırı muhtemelen hava, topçu ve zırhlı birliklerinin saldırılarını, ardından Odessa ve Mariupul'da amfibi saldırıları ve Belarus, üzerinden daha küçük bir saldırıyı içerecek.

Budanov, "Rusya'nın bu yılın başlarındaki geniş çaplı Zapad 21 askeri tatbikatı, örneğin, bir kerede 3 bin500'den fazla havadan özel harekat askerini bırakabileceklerini kanıtladı" dedi.

Budanov, Rusya'nın hazırlıklarını yaptığı saldırının, 2014'te başlayan ve 14 bin Ukraynalı'nın ölümüyle sonuçlanan çatışma dahil, daha önce görülen her şeyden çok daha yıkıcı olacağını söyledi.

KREMLİN ASKERİ KAPASİTESİNİ GELİŞTİRİYOR 

Washington Post'a konuşan Ukrayna'nın yeni Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in henüz saldırıya karar verip vermediğinin belirsiz olduğunu belirtmişti.

Ancak Budanov, Military Times'a verdiği demeçte, Rusya'nın bunu yapmak için askeri kapasite inşa ettiğini, işgal altındaki Kırım'da asker seviyelerini ve silah sistemlerini artırdığını ve İskender kısa menzilli balistik füze sistemleri ve sınırın yakınındaki diğer silahları sahneye koyduğunu söyledi.

Yılın o zamanındaki sert hava koşullarının Rusları saldırmaktan vazgeçireceği yönündeki görüşleri ciddiye almayan Budanov, "Soğuk havalarda savaşmak bizim ve Ruslar için sorun değil” dedi.

RUS SALDIRISI OCAK AYINDA BAŞLAYACAK 

Saldırının 2022'nin Ocak sonunda başlayacağını belirten Ukraynalı General, "Ancak böyle bir saldırıyı, öncelikle Ukrayna'nın istikrarını bozmak ve savaşma kabiliyetini baltalamak için tasarlanmış bir dizi psikolojik operasyonu takip edecek."

Budanov, bir Rus saldırısının zamanlamasına ilişkin ABD ve Ukrayna istihbarat değerlendirmelerinin çok benzer olduğunu söyledi ve “Değerlendirmelerimiz Amerikalı meslektaşlarımızla neredeyse aynı” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD'nin "Rusya'dan rahatsız edici davranışlar" görmeye devam ettiğini söyledi. "Putin'in neyin peşinde olduğundan tam olarak emin değiliz" diyen Austin, şöyle devam etti:

"Fakat bu hareketler kesinlikle dikkatimizi çekiyor. Rusya'yı Minsk anlaşmalarına uygun adımlar atmak için neler yaptıkları konusunda daha şeffaf olmaya çağırıyorum. Ukrayna egemenliğinin toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimiz devam ediyor.”

SİHA'LAR SAYESİNDE MOSKOVA İKİ KEZ DÜŞÜNÜYOR 

Austin, Perşembe günü Reznikov ile görüştükten sonra, ABD'nin "Rus saldırganlığına karşı ortak önceliğimizi ilerletmeye ve Karadeniz güvenliği, siber savunma ve istihbarat paylaşımı gibi alanlarda işbirliğimizi derinleştirmeye devam edeceğini" söyledi.

Budanov, Ruslara bağlı ayrılıkçı topçu birliklerine karşı kullanılan Türk yapımı SİHA'ların, önemli bir psikolojik caydırıcı değere sahip olduğunu ve Rusların saldırma konusunda iki kez düşünmelerini sağladığını söyledi ancak yine de, Ukrayna'nın Amerika'dan daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Ukrayna'ya vaat edilen ABD yardımı hakkında “Şu anda bizim için yeterli olmadığını düşünüyorum. Daha fazlasına ihtiyacımız var. Ukrayna dışında hiçbir ülkenin Rusya ile açık savaşı yok.

Ve biz yedi yıldır savaşıyoruz. Bu yüzden ABD'nin bize daha önce almadığımız şeyleri vermesi gerektiğinden eminiz. Ve şimdi. Bunun için doğru zaman. Çünkü sonrası çok geç olabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER