Soyları tükenme riski altındaki ceylanları kesip, bürokratlara ikram ettiler

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde koruma altında bulundurulan ceylanların kesilerek gelen üst düzey ziyaretçi ve bürokratlara ikram edildiği iddia edildi. İddiayı CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM'ye taşıyarak Tarım ve Orman Bakanı'na sorular sordu.

Soyları tükenme riski altındaki ceylanları kesip, bürokratlara ikram ettiler

Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde koruma altındaki ceylanların kesildiği iddiası, CHP tarafından TBMM'ye taşındı.

Konuyla ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin cevaplandırması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Sözcü'de yer alan habere göre Tanal; Ceylanpınar Tarım İşletmeleri'nde koruma altında bulunan ceylanlardan bazılarının kesilerek ziyaretçilere ikram edildiği iddiasıyla ilgili verdiği soru önergesinde, işletmedeki ceylan sayısının kaç olduğunu sordu.

Şanlıurfa'da nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan "gazella subgutturosa" türü ceylanların korunmasına 2005 yılında kurulan 75'inci Yıl Ceylan Üretim İstasyonu'nda başlanmıştı.

Tanal, Bakan Kirişçi'den ayrıca şu soruların yanıtlanması talebinde bulundu:

TANAL'IN KONUYLA İLGİLİ SORULARI

"TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde, 2002 ile 2022 yılları arasındaki veriler dikkate alınarak, yılda kaç ceylan kesilmektedir? Kesimi gerçekleştirilen ceylanlar resmi kayıtlara geçirilmekte midir? Şayet geçirilmekteyse kesilen ceylanların bilgisi, kesim işlemi olarak mı, yoksa zayi, kayıp olarak mı resmi kayıtlarda yer almaktadır? İşletmede kesilen ceylanların etleri ne yapılmaktadır?"

"Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde koruma altına alınan ceylanların kesilip etlerinin ikram edilmesinin yasal dayanağı var mıdır? Hangi düzeydeki misafirler, yetkililer, bürokratlar için ceylanlar kesilip ikram edilmektedir?"

Kaynak:Son Dakika

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66