Türkiye'nin Ayasofya coşkusu! Lokmalar döküldü kurbanlar kesildi!

Ayasofya'nın 86 yıl aradan sonra cuma namazı ile ibadete açılması Türkiye'nin dört bir yanında büyük bir sevinçle karşılandı. Birçok ilde tarihi karar sonrası kurbanlar kesildi, lokmalar dağıtıldı. Heyecanını paylaşan vatandaşlar İstanbul'da olamasalar da heyecana bu şekilde ortak olduklarını belirtti.

Türkiye'nin Ayasofya coşkusu! Lokmalar döküldü kurbanlar kesildi!

Şırnak, Elazığ, Bingöl, Batman ve Diyarbakır'da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin 86 yıl sonra cuma namazıyla tekrar ibadete açılmasına ilişkin basın açıklaması yapıldı, lokma dağıtıldı. Şırnak'taki Geylani Camisi önünde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) öncülüğünde toplanan bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Ayasofya-i Kebir Camii'nin ibadete açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

TÜGVA Şırnak İl Temsilcisi Fırat Som, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayasofya Diriliş Bildirisi"ni okudu. Grup bildirinin okunması sırasında sık sık tekbir getirdi. Etkinliğe Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka da katıldı.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Bursa Şubesi 86 yıl sonra ibadet açılan Ayasofya Camii için Bursa Büyükşehir Belediyesi Binası önünde yer alan Hacı Veli Cami'de Cuma namazının ardından lokma ikramında bulundu.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası Bursa Şube Başkanı Erkan Ataman yaptığı açıklamada, "Ayasofya'nın minarelerinden ezan sesleri yeniden yankılanıyor. Ayasofya Camii Fatih Sultan Mehmet Han'ın emanetidir. Ayasofya Camii'nin 86 yıl sonra ibadet açılması tüm mazlumlara umut olmuştur. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen, dualarını eksik etmeyen herkesten Allah razı olsun. Tarihi bir güne tanıklık etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizde bu vesile ile bugün burada cuma namazının ardından lokma ikramında bulunduk. Herkesin hayır duası ile maneviyatımız güçlü bir şekilde geleceğe daha güzel adımlar atacağız." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67