Ve kötü haber geldi! Rus zaferi açıklaması!

Ülkenin doğu bölgelerinde yoğunlaşmış durumda olan savaş her gün yüzlerce kişinin hayatına mal oluyor.

Ve kötü haber geldi! Rus zaferi açıklaması!

Zira Ukrayna bölgedeki son noktaları elinde tutmak için Rusya ise Ukrayna birliklerini Luhansk'tan atmak için tabiri caizse kanlı bir mücadele veriyor.

Geçtiğimiz haftalarda Mariupol'deki son direnişi de kıran Rus güçleri kentin kontrolünü tamamen sağlamıştı.

Görünen o ki Rusya bir sonraki hedefine ulaşmaya çok yakın. Zira ülkeden peş peşe gelen açıklamalar Rus birliklerinin oldukça hızlı bir şekilde ilerleyerek hedeflerine adım adım yaklaştıklarını gösteriyor.

İngiliz istihbarat raporuna göre, Rusya, Luhansk'ın yüzde 90'ından fazlasını kontrol ediyor ve 2 hafta içerisinde bölgenin tamamını kontrolü altına alacak.

Bölgedeki insiyatifin Rus birliklerini belirten İngiliz basını aylardır Rus güçlerine direnen Ukrayna birlikleri için 'Rüya kâbusa döndü' yorumunu yaptı.

Luhansk Bölge Valisi Serhiy Haidai ise yaptığı açıklamada, Ukrayna kuvvetlerinin yaklaşık yüzde 80'i Rus kuvvetleri tarafından kontrol edilen şehirde büyük kayıplar verdikten sonra geri çekildiğini söylemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus ordusunun şu anda Ukrayna topraklarının yüzde 20'sinin kontrolünü elinde tuttuğunu belirtiyor.

Rus güçleri, önemli sanayi kentleri Severodonetsk ve Lysychansk'ı kuşatmış ve bu kentlere doğru taarruza geçmişti.

HEM RUSYA HEM UKRAYNA İÇİN KİLİT ÖNEME SAHİP

Eğer Rusya Severodonetsk ve Lysychansk'ı ele geçirirse, bu durumda Luhansk bölgesinin tamamının denetimini almış olacak.

Bölgedeki durumu 'çok zor' şeklinde özetleyen Zelenski ise her gün 100'e yakın askerin Rus saldırılarına direnirken hayatlarını kaybettiğini açıklamıştı.

RUSYA KAYIPLARINI AYLARDIR AÇIKLAMIYOR

Rusya ise bir günde 300'den fazla askerin öldürüldüğünü iddia ediyor. Rusya'nın savaştaki asker kaybı ile ilgili pek çok farklı rapor bulunuyor.

Ukrayna savaşın başından itibaren 30 binden fazla Rus askerinin öldüğünü iddia ediyor. Moskova ise konu ile ilgili ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart'ta yapmıştı.

Söz konusu açıklamada Rusya'nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu veri o tarihten sonra hiç güncellenmedi.

300'DEN FAZLA SUBAY ÖLDÜRÜLDÜ

Rus hükümeti silahlı kuvvetlerinin uğradığı ölümlerin sayısı hakkında nadiren güncellemeler verirken, yerel yönetimler ve gazeteler tarafından yapılan duyurular en az 317 subayın çatışmalarda öldüğünü gösteriyor.

Rusya benzer bir askeri kriz ile Afganistan'ı işgal ettiğinde karşılaşmıştı.

Bölgeye Sovyet askerleri ilk olarak 24 Aralık 1979'da Sovyet lideri Leonid Brejnev'in emriyle gönderilmiş, 10 yıl süren savaşta 15 bine yakın Sovyet askeri hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER