ÜLKELER ÖRNEK ALIYOR

ELMALI YEŞİLYAYLA GÜREŞLERİ ŞİFRESİZ CANLI İZLE | Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri saat kaçta ve hangi kanalda? ELMALI YEŞİLYAYLA GÜREŞLERİ ŞİFRESİZ CANLI İZLE | Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri saat kaçta ve hangi kanalda?

Fransa gibi ülkelerin öncülük yaptığı bu trendin daha yayılması bekleniyor. Google’ın aramalarda haberleri çıkan yayınlara telif hakkı ödeyeceği ülke sayısının artacağı tahmin ediliyor. Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerin de Avrupa Birliği Telif Hakları Direktifi’ni yürürlüğe alarak kendi iç hukuklarında düzenleme yapması bekleniyor.

AB haricinde Avustralya, Kanada gibi ülkeler de Google’ı çıkardıkları kanunlarla dize getirdi. Bu uygulamanın dünyada yaygınlaşması için artık medya kuruluşlarının sesleri yükseliyor. Pek çok ülke AB’nin kararlarını örnek almaya hazırlanıyor. Hükümetlere bu yönde yasa çıkartmaları için artan oranda talepler geliyor. Türkiye’de de bu yönde açılımlar başladı.

İçeriğin önemi artıyor

Dünyada medya şekil değiştirirken içeriğin önemi değişmiyor. Geleneksel medya şirketleri kalifiye eleman istihdam ederek kaliteli içerik sunarken, Google gibi üçüncü parti uygulamalar hiçbir ödeme yapmadan bu içeriği kullanıp gelir elde ediyor. Ayrıca Google son dönemde haberlerin de tıklanmasını önleyecek içeriğin ön gösterimi olan snippet gibi uygulamalar kullanmaya başladı. Bu duruma dur demek isteyen medya kuruluşları harekete geçti. Google’ın gelecek dönemde daha fazla ülke tarafından zorlanacağı kesin görünüyor.

Kaynak: Milliyet