Singapur Gıda Ajansı (SFA), insanların gıda olarak tüketebileceği 16 farklı böcek türünü onayladığını duyurdu. Channel News Asia televizyonunun haberine göre, bu böcekler arasında çekirgeler ve süper solucanlar da yer alıyor.

RESTORANLAR MENÜLERİNDE YER VERECEK

Artık ülkedeki restoranlar, bu 16 böcek türünü menülerine ekleyebilecek. Onaylanan böcekler arasında çeşitli cırcır böcekleri, çekirgeler, un kurtları, süper solucanlar ve ipek böcekleri bulunuyor.

İSTİŞARELER EKİM 2022'DE BAŞLAMIŞTI

SFA, insanların veya çiftlik hayvanlarının tüketimi için bu böcekleri ithal etmek isteyenlerin belirli şartları karşılaması gerektiğini vurguladı. 16 böcek dışında ithal edilmek istenen türlerin güvenliği ise ayrıca değerlendirilecek.

AMBALAJLAR ETİKETLENECEK

Böcek içeren paketlenmiş gıdaları satan şirketlerin, tüketicilerin bilinçli karar verebilmeleri için ambalajlarını etiketlemeleri gerekecek. SFA, Ekim 2022'de bu böcek türlerinin tüketimi konusunda kamu istişarelerine başlamıştı.

FETÖ ve PKK'nın ardından bir mektup daha... İsrail lobisi Erdoğan'a karşı FETÖ ve PKK'nın ardından bir mektup daha... İsrail lobisi Erdoğan'a karşı

TARİH DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI

Nisan 2023'te SFA, bu böcek türlerinin 2023'ün ikinci yarısında tüketilmesine izin vereceğini açıklamıştı. Ancak bu tarih daha sonra 2024'ün ilk yarısına çekildi.

Editör: İsa Aslantaş