Dikkat! selfie dahil TSK'da yasaklanabilir...

Son dönemlerde dünyanın en gelişmiş ordularında üst üste gelen ‘internete giriş yasakları’ dijital dünyanın bir kez daha sorgulanmasını beraberinde getirdi. Askerlik görevini KKTC’deki topçu birliğinde yapacak bir askerin izin kağıdını internette yayınlaması ve Yunan medyasının sevk kağıdıyla ilgili haberleri “Türkiye’de kolluk kuvvetleri bu konuya ne kadar dikkat ediyor?” sorusunu beraberin getirdi. Uzmanlara göre selfienin dahi bir iç güvenlik tehdidi haline geldiği günümüzde TSK ve diğer tüm kolluk kuvvetleri bunun engellenmesi ve caydırıcı cezalar verilmesi için acilen adım atmalı.

Dikkat! selfie dahil TSK'da yasaklanabilir...

Rusya’da geçtiğimiz günlerde kabul edilen bir yasayla Rus ordusuna bağlı tüm personele internetten paylaşım yasağı getirilmesi,“Türkiye’de durumlar nasıl?” sorusuna neden oldu. Uzmanlara göre TSKgeçtiğimiz yıl 21 maddelik bir bildirge yayınladı ancak burada yer alan hususların uygulanması ve ceza işletim sisteminde yaşanan sorunlar konunun yeterince kavranamaması sorununu da beraberinde getirdi.

YASAKLARA RAĞMEN PAYLAŞIMLAR DEVAM EDİYOR

Sosyal medya konusunda yazdığı kitaplarla bilinen Dr. Levent Eraslan,yaptığı açıklamada, söz konusu bildirgeye göre askerlerin sosyal medya üzerinden paylaşım yapmaları, herhangi bir dijital ortamda askeri bölgeden bir fotoğraf paylaşmalarının net bir şekilde yasaklandığını hatırlattı.

Yasaklara rağmen askerlerin paylaşımlarda bulunmaya devam ettiğine dikkati çeken Eraslan, "Bu ciddi bir problem. Sadece bizim için değil. Tüm dünya bu konuda kritik bir dönemeçten geçiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63