Obama, Rusya'yı uyardı

Obama, Rusya'yı uyardı

ABD Başkanı Barack Obama, "Daha fazla provokasyon, Rusya için daha fazla yalnızlaşma ve bedel anlamına gelir" dedi.


ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna ile ilgili tutumu nedeniyle Rusya'yı eleştirerek, "Daha fazla provokasyon, Rusya için daha fazla yalnızlaşma ve bedel anlamına geleceğini" söyledi.


Obama, Polonya'daki Özgürlük Bayramı kutlamalarında yaptığı konuşmada, "Rusya'nın Kırım'ı işgal, Ukrayna'nın egemenliğini ihlal etmesini kabul etmeyeceklerini" belirterek, büyük devletlerin küçük devletlere zarar vermesine izin verilmemesi gerektiğine işaret etti.


Avrupa ülkelerinden 40'ı aşkın liderin dinlediği konuşmasında Obama, "Özgür ülkeler olarak birleştikleri sürece, daha fazla provokasyonun, Rusya için daha fazla yalnızlaşma ve bedel anlamına geleceğini" söyledi.


ABD Başkanı Obama, dün açıkladığı Doğu Avrupa ülkelerine 1 milyar dolarlık askeri yardım paketinin, NATO üyesi olmayan Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkeleri de kapsayacağını söyledi.


ABD Kongresi'nin de desteği alındığı takdirde, söz konusu programın bir krize karşılık vermek için daha fazla ekipman, birlikleri hazır tutmak için daha fazla tatbikat ve eğitim anlamına geldiğini belirten Obama, bunun aynı zamanda Ukrayna, Moldova ve Gürcistan gibi dost ülkelere destek sağlayacağını ifade etti. 


Obama, 2 günlük Polonya ziyaretini tamamlamasının ardından Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçti.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63