İçişleri Bakanlığı, Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te yeni önlemler aldı.

Erdoğan imzayı attı: 28 Şubat Davası sanıklarıyla ilgili flaş gelişme! Erdoğan imzayı attı: 28 Şubat Davası sanıklarıyla ilgili flaş gelişme!

Bu kapsamda müfettiş olmaya hak kazanan bireylr, belirli bir eğitim programı kapsamında bulundukları ilde eğitime alma şartı getirildi, eğitim programlarında yer almayan müfettişlik kimliği sahibi olamayacak.

Müfettişlere görevleri hakkında bilgilendirmek açısından yılda en az iki defa eğitim ve değerlendirme toplantıları yapılacak.

Eğitim ve değerlendirme toplantıları fiziki ortamda veya uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleştirilecek. Uzaktan eğitim sisteminde işlenmesi durumda ise eğitim sonunda değerlendirme sınavına tabi tutulacak. Sınavdan başarılı geçenler ise eğitimde yer almış sayılacak.

Bir toplantıya bile katılım göstermeyen müfettişlerin tutanak düzenleme yetkileri yer alacakları ilk toplantıya kadar askıda olacak.

TUTANAK SINIRLAMASI

Müfettişlerin hangi trafik kuralları durumunda tutanak yazabilecekleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanacak.

YAŞ SINIRI GETİRİLDİ

70 yaşından gün alanlar Fahri Trafik Müfettişi olmaya hak kazanamayacak.

CEZA SİSTEMİNE AĞIR UYGULAMA

Bir yıllık süre zarfında trafik kural ihlali tespit tutanağı yapmayan veya trafik güvenliğine katkı sağlamayacak şekilde günlük hayatın olağan akışı dışında tutanak düzenlediği belirlenen ya da eğitim ve değerlendirme toplantılarına üst üste iki kez yer almayan müfettişlerin görevleri Emniyet Genel Müdürünün teklifi üzerine İçişleri Bakanının da kabul etmesiyle görevine son verilecek.

ÜÇÜNCÜ TARAFLARLA PAYLAŞILMAYACAK!

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca fahri trafik müfettişlerine ait kişisel bilgilerin gizliliği önem arz edecek. İlgili kurum ve kuruluşlar ile diğer yetkililer gizliliğin sağlanmasını teminen fahri trafik müfettişlerine ait kişisel bilgilerin üçüncü kişilerle açıklanmaması, durulmaması açısınan gerekli tedbirleri almakla sorumlu tutulacak.