Saldırının provasını nasıl yaptılar?

Saldırının provasını nasıl yaptılar?

PKK'lı teröristlerin jandarma karakoluna saldırı planı yaparken çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı.


PKK militanları 30 Nisan 2010'da Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'ndeki Sarıyayla Jandarma Karakolu'na kanlı bir baskın düzenlemişti. Karakol komutanı dahil 5 asker şehit olmuş, 6 asker de yaralanmıştı.


Akşam gazetesinin haberine göre, Sarıyayla saldırısından bir yıl sonra baskına katılan bir terörist sağ olarak ele geçirildi. Üzerinden çıkan flash belleği inceleyen polis, bir fotoğraf albümüne ulaştı. Fotoğraf karelerinden ikisi, teröristlerin saldırıya nasıl hazırlandıklarını ortaya koyuyor. Buna göre, Sarıyayla Jandarma Karakolu'nun çalı, çırpı ve ağaç kabuklarından birebir hazırlanmış maketleri dikkat çekiyor. Saldırıya katılacak teröristlerin bu maketler üzerinden eğitildiği görülüyor. Helikopter pistine kadar tüm ayrıntıların yer aldığı maketleri inceleyen teröristlerin başında ise terör örgütü PKK'nın sözde Diyarbakır sorumlusu 'Hakkı' kod adlı İskan Akyüz bulunuyor. Yapılması gerekenleri 'Zerdeşt' kod adlı Ali Gezer elinde bir çubukla anlatıyor. Gezer, Siirt'e 22 Ağustos 2011 günü düzenlenen bir operasyonda ölü ele geçirilmişti.


Benzerlik dikkat çekti


Siirt-Pervari'deki Belenoluk Jandarma Karakolu'na önceki akşam PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırı ile Sarıyayla saldırısı arasındaki benzerlik dikkat çekti. Coğrafi açıdan her iki karakolun da tepelerin arasında bulunduğu görülüyor. Sarıyayla Karakolu da Belenoluk Karakolu da aynı adı taşıyan köylere yakın konumda. İki baskında da kalabalık bir terörist grup uzun namlulu silahlarla saldırdı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2011, 07:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63