3600 Ek Gösterge için geri sayım başladı! İşte yeni düzenlemenin maaşlara yansıması!

Son dakika haberlere göre, polis, hemşire ve din görevlilerine verilecek 3600 ek gösterge çalışması için geri sayım başladı. Peki gerçekleşecek olan düzenlemenin maaşlara yansıması nasıl olacak? İşte detaylar...

3600 Ek Gösterge için geri sayım başladı! İşte yeni düzenlemenin maaşlara yansıması!

Ek gösterge artışıyla ilgili düzenleme için geri sayım başladı. Öğretmen, hemşire, polis, din görevlisi, sağlık ve teknik hizmetler dahil milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaşında 1.300 lirayı ve ikramiyesinde 50 bin lirayı aşan artışlar sağlayacak 3600 ek gösterge için ilk toplantı 16 Şubat’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında ve sendikaların katılımıyla yapılmıştı. İkincisi de 16 Mart’ta gerçekleştirilen toplantının üçüncüsü yani son toplantı ise 10 Mayıs’ta yapılacak. 

Polis, hemşire ve din görevlilerine verilecek 3600 ek gösterge çalışması bu ay tamamlanacak. Ek göstergenin yükselmesiyle maaş, emekli aylıkları ve ikramiyelerde artışlar olacak.

MECLİS’E SEVK EDİLECEK

Posta'nın haberine göre, gerçekleştirilecek son toplantının ardından düzenleme, taslak teklif haline getirilerek Meclis’e sevk edilecek. Düzenlemenin bu yasama döneminde yasalaşması bekleniyor.

Yasa çıkınca örneğin; 1/4 derece ve kademeye sahip, 3000 ek göstergesi olan üniversite mezunu 30 yıl çalışmış bir hemşirenin 5 bin 410 liralık emekli maaşında 3600 ek göstergeye girmesi halinde 1.186 lira artış olacak. Bu kişinin emekli ikramiyesinde ise 44 bin 449 lira artış yaşanacak.

ÖĞRETMENLER KISMI TAMAM

Ek gösterge düzenlemesinin başta öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ve yöneticileri kapsayacağı belirtilmişti. Hatta geçtiğimiz günlerde öğretmenlerle ilgili olan 3600 ek gösterge düzenlemesi Ocak 2023’te yürürlüğe girecek şekilde yasalaşmıştı.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ise 3600 ek gösterge konusunda sadece dört meslek grubunu değil tüm kamuyu kapsayan bir düzenleme istiyor. Hükümet kanadı da bu talebe sıcak bakıyor. Bu konudaki talepler, yasa teklifi Meclis’te görüşülürken ele alınacak.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kahramanmaraşlı
Kahramanmaraşlı - 1 yıl Önce

Hükümete oyu da 3600 ek gösterge alan din görevlileri, polisler hemşireler versin o zaman. bize oy için geldiklerinde aynısı kendilerine de söyleyeceğim.

SIRADAKİ HABER