Afşin ve Elbistan 5. sırada!

Afşin ve Elbistan 5. sırada! Greenpeace duyurdu! - 2019-2020 yıllarında Dünya Kükürtdioksit Yoğunluğu Sıralaması

Afşin ve Elbistan 5. sırada!

Greenpeace ve CREA’nın hazırladığı “2019-2020 yıllarında Dünya Kükürtdioksit Yoğunluğu Sıralaması” raporundaki verilere göre Afşin ve Elbistan, tüm dünyada kömürlü termik santrallerden salınan SO2’den kaynaklı hava kirliliği sıralamasında 5. sırada yer alıyor. Sen de bugün harekete geç.

Greenpeace’in NASA Ozon Tabakası İzleme Enstrümanı Uydusu (OMI) görüntülerinden faydalanarak yaptığı araştırma, Türkiye’nin insan kaynaklı SO2 emisyonlarında geçen yıl dünyada 10. sırada yer aldığını; bu sene yaşanan yüzde 14’lük artış ile 8. sıraya yükseldiğini ortaya koyuyor.

Rapora göre, Türkiye’de SO2 emisyonlarına neden olan en büyük sektör, kömüre dayalı enerji üretimi oldu. Araştırma sonuçlarına göre, tüm dünyada kömüre bağlı SO2 salımından kaynaklı hava kirliliğinde Kemerköy bölgesi 4.; Afşin ve Elbistan ise 5. sırada yer aldı.

Sen de şimdi harekete geç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bölgedeki yeni santral planlarını iptal etmesini, mevcut santrallerin devreden çıkarılmasını da kapsayan kömürden çıkış planı oluşturmasını iste.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66