banner77

Bakan Karaismailoğlu: Tüm yaralar sarılana kadar durmayacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, depremlerin etkilediği Adıyaman'da açıklamalarda bulundu.

Bakan Karaismailoğlu: Tüm yaralar sarılana kadar durmayacağız

Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti;

Bakanlığımızdaki çalışma arkadaşlarımla depremin ilk saatlerinde Adıyaman'a geldik. Diğer illerimizde olduğu gibi sizlerin de takip ettiği kesintisiz çalışmalarla Adıyaman'da bir yandan geçici toplu yaşam alanlarını tesis ediyoruz, diğer yandan depremin sebep olduğu acının izlerini ortadan kaldırmak için de çabalıyoruz.

"Tüm yaralar sarılana kadar durmayacağız"

Giden canlarımız en büyük üzüntümüzdür. Hepimizin acısıdır. Bu acıyı hiç birimizin unutmasının imkanı yok, mekanları cennet olsun. Yaşadığımız bu büyük felaket, acı devlet millet hepimizi derinden incitti. Bu sızıyı hep içimizde taşıyacağız. Bir yandan da milletimizin yanında olmak ayağa birlikte kalkmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Bereketli hilal olarak adlandırılan kutsal şehrimiz Adıyaman'ı da yeniden bayındır kılacağız. Adıyaman'ımızı ihya etmek için ilk andan itibaren gecemizi gündüzümüze kattık. Tüm yaralar sarılana kadar da durmayacağız. Çok iyi biliyoruz ki binlence yıllık tarihi ile sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman'ın özünde ilim ve irfan var. Üretim, ticaret ve kültür var. Biz bunları Adıyaman'da yeniden payidar kılana kada durmayacağız. Çocuklarımızın, analarımızın, büyüklerimizin yüzü yeniden gülene kadar da durmayacağız.

İlk gün nasıl buradaysak, nasıl ki bir an bile buradan ayrılmadıysak son ana kadar Adıyamanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bunu sadece Adıyaman'da değil depremden etkilenen diğer 11 ilimizde de gerçekleştireceğiz. Her zerresinde ecdadımızın izi olan bu kutsal şehri tüm tarihi eser ve varlıklarını yeniden aslına uygun şekilde inşa ederken çok daha sağlam yaşam konutları, ticarethaneler ve dükkanlar inşa ederek geçmişten geleceğe uzanan çok daha güçlü ve gelişmiş bir Adıyaman'ı hep birlikte kuracağız.

"Konteyner kent kurma çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz"

Adıyaman'ın eşsiz el dokuma halıları yeniden dükkanların vitrinlerini süsleyecek ve tarihi camilerinde okunan ezan sesleri ile cadde ve sokakları yeniden yankılanacak, neşe ile dolacak. Bunları devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Şu anda Adıyaman'da 50 bin 763 çadırda 203 binin üzerinde afetzedemiz barınıyor. Az önce de söylediğim gibi çadırları araf ömrü olarak planladık. Adıyaman'da 2 milyon 193 bin metrekarelik bir alanda 17 bin 907 kapasiteli 20 ayrı konteyner kent kurma çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Şu ana kadar da bin 44 konteyner kurduk ve 387 tanesini de kurulmak üzere sahalara indirdik. Konteyner kent kurulacak alanların tesfiye çalışmalarını gerçekleştirirken bir yandan da su, elektrik ve kanalizasyon alt yapısı çalışmalarına hızlıca devam ediyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67