Bakan Koca'dan koronavirüs paylaşımı! Riskli il sayısı 21'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 31 Temmuz-6 Ağustos'ta her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya, Denizli, Tunceli ve Giresun'un, mavi kategoriye geçen yeni iller olduğunu belirterek "İlk doz aşılanma oranları yüzde 75'in üzerinde. Düşük riskli il sayımız 21'e yükseldi." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'dan koronavirüs paylaşımı! Riskli il sayısı 21'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından 11 Ağustos aşı tablosunu ve haftalık koronavirüs vaka sayısının olduğu haritayı paylaştı.

Öte yandan Koca, Antalya, Denizli, Tunceli ve Giresun'un mavi kategoriye geçen iller olduğunu söyledi. İşte Bakan Koca'nın açıklamaları ve koronavirüsle mücadeledeki son durum...

Bakan Koca açıklamasında şunları söyledi; Dün 1 Milyon 274 Bin 368 doz aşı uygulandı. İlk doz aşısını yaptıranların sayısı 385.519. İkinci doz aşısını yaptıranların sayısı 698.312. Üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı 190.537. İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısı 19.070.186’a indi.

İL SAYISI 21'E YÜKSELDİ 

ANTALYA, DENİZLİ, TUNCELİ VE GİRESUN, Mavi kategoriye geçen yeni illerimiz. İlk doz aşılanma oranları %75’in üzerinde. Bu üç ille birlikte düşük riskli il sayımız 21’e yükseldi.

BAYBURT, %55’in üzerine çıkan ilk doz aşılanma oranıyla çok yüksek risk seviyesini yüksek risk seviyesine indirdi. BAYBURT, Turuncu iller arasında.

AĞRI, %55’in üzerine çıkan ilk doz aşılanma oranıyla çok yüksek risk seviyesini yüksek risk seviyesine indirdi. AĞRI, Turuncu iller arasında.

HAFTALIK VAKA SAYISI

HAFTALIK VAKA SAYISI 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Temmuz-6 Ağustos'ta illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul'da 182,21, Ankara'da 184,58, İzmir'de 65,85 oldu.

Haftalık vaka sayısını açıklayan Bakan Koca, "İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. En az iki doz aşı olanların sayısı arttıkça vaka sayıları da düşecek. Son bir haftada vaka sayısı en çok artan illerimiz; Rize, Batman, Diyarbakır, Artvin ve Bingöl. En az iki doz aşı olanların sayısı arttıkça vaka sayıları düşecek. Aşınızı vakit kaybetmeden olun." dedi.

KAYSERİ'DE AŞI SEFERBERLİĞİ 

Kayseri'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları sürüyor. Talas Belediyesi personeli, Kovid-19 ile mücadele kapsamında 2. doz aşılarını yaptırdı.

Talas İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen yerinde aşı uygulamasıyla, belediye çalışanlarının Kovid-19 ikinci doz aşıları belediye hizmet binasında ve teknik birimler şantiyesinde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, aşılamanın önemine dikkati çekerek, herkesin bir an önce aşı olması gerektiğine vurgu yaptı.

Belediye olarak aşı kampanyasına destek verdiklerini ifade eden Başkan Yalçın, "İlçemizin çeşitli noktalarına aşı uygulama çadırları kurmuş ve sağlık ekiplerimizin kullanımına sunmuştuk. Billboardlarımızda da vatandaşlarımıza çağrıda bulunduk ve 'Talas'ımızı hep birlikte mavileştirelim' dedik. Bununla birlikte ben daha önce iki doz aşı olmuştum, şimdi de personelimiz ikinci doz aşısını yaptırdı. Tüm hemşehrilerimize aşılarınızı yaptırın çağrısını yineliyorum." ifadelerini kullandı.

MAHZEMİN'DEN AŞI KAMPANYASINA DESTEK 

Kocasinan ilçesinin en büyük mahallelerinden Mahzemin'de ise ikna çalışmaları sonucu 265 kişi aşı oldu. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın'ın çağırısı sonrası sağlık ekipleri mahallelerde kapı kapı dolaşmaya başladı.

Kocasinan ilçesinin Mahzemin Mahallesi'nde muhtar Hüseyin Dikmen'in destekleri ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özlem Ulutabanca ile aile hekimi Dr. Fatih Dere'nin ve diğer sağlık çalışanlarının ikna çalışmaları sonucu 265 vatandaş aşısını yaptırdı.

ÇADIRDA AŞILAMA HİZMETİ 

Melikgazi İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Duygu Horoz da yaptığı açıklamada, Kayseri'yi aşılamada mavi kategoriye geçirmek için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan aşı uygulama çadırında günde 300-350 vatandaşa aşı yaptıklarını anlatan Horoz, salgından kurtulmanın tek yolunun aşı olduğunu aktardı.

Vali Şehmus Günaydın'ın "Kayseri'mizi Maviye Çevirelim" kampanyası kapsamında aşılama çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Horoz, vatandaşların randevu almadan istediği zaman Cumhuriyet Meydanı'ndaki çadıra gelerek aşılarını yaptırabileceğini, saat 09.00-18.00 arasında hizmet verdiklerini kaydetti.

DİYARBAKIR'DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN AŞI ÇAĞRISI 

Diyarbakır'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye katkı sunmak amacıyla sağlık çalışanları halkı aşı olmaya çağırdı. Kentteki özel bir hastanede görev yapan sağlık çalışanları aşı kampanyasına destek vermek ve vatandaşların aşı olmasını sağlamak amacıyla açıklama yaptı.

Hastanenin Başhekimi Dr. Mehmet Sait Avar, yaptığı açıklamada, kentte Kovid-19 vaka sayılarında son günlerde arttığını, yatan ve yoğun bakım hasta sayılarının da yükseldiğini söyledi.

Sağlık çalışanları olarak yeniden büyük bir yükün altına girdiklerini kaydeden Avar, "Sevdiklerimizi kaybediyoruz, şehrimizin sosyal ve ekonomik hayatı yara almaya devam ediyor. Bu gidişi hep birlikte durdurabiliriz. Alacağımız tedbirler ve aşı ile salgını el birliği ile geriletebiliriz. Diyarbakır bunu başarabilir." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66