Kim Jong öldü mü? Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir?

Kim Jong öldü mü? sorusu sosyal medyada dolaşan dedikoduların üzerine araştırılmaya başladı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un sağlık durumu dünya genelinde yakından takip ediliyor. Uzun süredir kamera karşısına çıkmayan ve hakkında dedikoduların hızla yayıldığı Kim Jong 2011 yılından bu yana Kuzey Kore'nin lideriydi. Peki, Kim Jong Un kimdir? İşte detaylar...

Kim Jong öldü mü? Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un sağlık durumu yakından takip ediliyor. Uzun süredir ortalıkta gözükmeyen ve hakkında binlerce dedikodunun konuşulduğu Kim Jong Un öldüğü konuşuluyor. 2011 yılından bu yana Kuzey Kore’nin lideri olan ve Donald Trump ile yaşadıkları diyaloglarla gündeme gelen Kim Jong Un ailenin ikinci çocuğudur. Peki, Kuzey Kore lideri Kim Jong öldü mü?

KİM JONG UN ÖLDÜ MÜ?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un öldü dedikoduları sosyal medyanın gündeminde yer aldı ve binlerce kişi tarafından hakkında paylaşım yapıldı. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı fakat ABD kaynaklı yetkililer Kim Jong Un sağlık durumunun kötüye doğru gittiğini ileri sürdü.

SAĞLIK DURUMUNUN KÖTÜ OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

CNN televizyonuna konuşan bir istihbarat yetkilisi, "ABD'nin, Kuzey Kore lideri Kim'in bir ameliyat sonrası sağlık durumunun ağır olduğuna ilişkin istihbaratı değerlendirdiğini" ileri sürdü.

Haberde diğer bir Amerikalı yetkili de Kim'in sağlığına ilişkin bilgilerin doğruluğunu teyit etti ancak durumunun ne kadar ciddi olduğunu değerlendirmenin zor olduğunu ifade etti.

Güney Kore, Kim'in sağlığının bozulduğuna dair işaret görmüyor.

Güney Kore haber ajansı Yonhap ise konuya ilişkin haberinde, Güney Kore istihbaratının, Kuzey Kore liderinin sağlık durumuna ilişkin olağan dışı bir durum görmediğini aktardı.

Ajansa konuşan istihbarat yetkilisi, Kim'in sağlığının bozulduğuna dair herhangi bir işaret görülmediğini belirterek Kuzey Kore liderinin birkaç gün öncesine kadar halkın karşısına çıktığını kaydetti.

İnternetten yayım yapan Daily NK gazetesinde, Kim Jong-un'un, 12 Nisan’da kardiyovasküler ameliyat geçirdiği ve Hyangsan bölgesindeki konutunda tedavi gördüğü bilgisi yer almıştı.

Kim'in sağlığının "çok sigara içme, obezite ve aşırı çalışma" nedeniyle bozulduğu ifade edilen haberde, Kuzey Kore liderini tedavi eden tıbbi ekibin çoğunun, Kim'in sağlık durumunun iyiye gitmesi üzerine 19 Nisan'da Pyongyang'a döndüğü, sadece bir kısmının iyileşme döneminde Kim'e refakat ettiği belirtilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER