Koronaya davetiye çıkartıyor! Ekmekteki gizli tehlike!

Dünya genelinde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsün ülkemizde de görülmesiyle birlikte sıkı tedbirler alınmaya başlandı. Virüsten uzak durmaya çalışan vatandaşlar, günlük hayatta sıkça temas ettiğimiz ekmek ve para gibi şeylerden koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağını merak ediyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Şener, merak edilenleri a A Haber canlı yayınında yanıtladı

Koronaya davetiye çıkartıyor! Ekmekteki gizli tehlike!

Ülkemizde bugün itibarıyla koronavirüse bağlı 4 can kaybı yaşanırken 359 kişide de vaka tespit edildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldıklarını belirterek, bu tedbirlerin uygulanması konusunda 81 İl Valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini açıkladı.

KORONAVİRÜS EKMEKTEN BULAŞIR MI?
A Haber canlı yayınına katılan uzman isimler vatandaşları virüsten nasıl korunması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Şener, koronavirüs (coronavirus) ekmekten bulaşır mı? Virüsün ekmekten bulaşma riski nedir? Kağıt ve demir paralarla bulaşma ihtimali var mı? sorularına yanıt verdi.

PARALARDA VİRÜS RİSK ORANI NEDİR?
Şener; "Ekmeği poşetleme sırasında poşetin içerisine üflenmiyor ve tükürük bulaşmıyorsa, bulaş ihtimali çok yüksek değil. Sonuç itibariyle ekmek solunum yolu enfeksiyonların bulaşı anlamında daha düşük gıdalar arasında yer alıyor. Paralar ise virüsün yayılması açısından dikkat edilmeli. Kağıt paralarda virüsün 3 güne kadar kaldığı tespit edildi. Para alışverişi yapılan bir yerde çalışıyorsanız eldiven kullanmalısınız ve elinizi yüz temasına dikkat etmelisiniz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63