Kuzey Kore alarm veriyor: Ulusal acil durum ilan edildi!

Kuzey Kore'de vakalar artarken, ülkenin lideri Kim Jong-un yetkilileri ilaç dağıtımında beceriksizlikle suçladı, "ülkemizin kuruluşundan bu yana yaşadığı en büyük zorluk" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore alarm veriyor: Ulusal acil durum ilan edildi!

Haber kanalları, Kuzey Kore'de bir milyondan fazla kişinin "ateş" olarak adlandırılan salgına yakalandığını ve yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Ancak ülkede test sayısının yetersiz olması nedeniyle ölümlerin koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı kaynaklı olup olmadığı kesinleştirilemiyor.

ÜLKE ÇAPINDA KARANTİNA

Ancak bazı Kuzey Korelilerin sağlık sistemininden ve aşılama oranlarının yetersiz olmasından şikayetçi oldukları belirtiliyor. Şimdilik ülke çapında karantina kısıtlamaları uygulanıyor.

ORDUYA TALİMAT VERİLDİ

Kuzey Kore'nin tartışmalı lideri Kim Jong-un, düzenlediği acil politbüro toplantısında salgınla mücadele için orduyu da görevlendirdi. Kim, "Başkent Pyongyang'da ilaç dağıtımını bir an önce düzene sokmak için" orduya devreye girmesi talimatı verdi.

"ÇOK BÜYÜK BİR FELAKET"

KCNA haber ajansına göre Cumartesi günü açıklama yapan Kim Jong-un, Kovid-19 salgınının "çok büyük bir felaket" olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu: "Bu, ülkemizin kuruluşundan bu yana yaşadığı en büyük zorluk."

'ULUSAL ACİL DURUM'

Kuzey Kore, ilk Kovid-19 vakalarını geçen hafta dünyaya duyurdu. Yetkililer ülkede daha önce hiç Kovid-19 ölümü görülmediğini iddia etse de gözlemciler, virüsün uzun süredir var olduğuna inanıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Perşembe günü virüsü kontrol altına almak için "ulusal acil durum" ilan etti ve salgını bitirme sözü verdi. Acil durum kapsamında ülke çapında karantina uygulanıyor, iş yerlerinde buluşmalar yasaklanıyor.

AŞI TEKLİFİNİ REDDETTİ

Kuzey Kore, bugüne kadar ulusal Kovid-19 aşı programını reddetti. Hükümet, geçen yıl yurt dışından tedarik edilecek milyonlarca AstraZeneca ve Sinovac aşısı teklifini kabul etmedi, Ocak 2020'de sınırlarını kapatarak virüsü kontrol altına aldığını savundu.

Kuzey Kore'nin komşuları, Güney Kore ve Çin. Çin, bugünlerde yeni bir Omicron dalgasıyla baş etmeye çalışıyor ve birçok şehirde karantina kısıtlamaları uyguluyor.

TEPKİ VERECEĞİZPutin'den İsveç ve Finlandiya'ya gözdağı!Haberi Görüntüle

Güney Kore hükümeti ise geçtiğimiz günlerde vakalar üzerine Kuzey'e insani yardım teklifini yenilediğini söyledi. Pyongyang'dan henüz yanıt gelmedi.

GIDA ÜRETİMİNDE ZORLUKLAR
Kovid-19'un yayılmasıyla büyük bir sağlık mücadelesi yaşanıyor. Bunun yanı sıra ülkede gıda üretiminde de zorluklar yaşandığı belirtiliyor, tarım işçilerinin çalışamamasının son derece ciddi sorunlara yol açabileceği ifade ediliyor.

ATOM BOMBASINDAN DAHA ŞİDDETLİ

Yetkililer doğruladı

1990'larda Kuzey Kore'de çok büyük bir gıda kıtlığı yaşanmıştı. Dünya Gıda Programı (WFP), bugünlerde hala ülkede bulunan 25 milyon kişiden 11 milyonunun yetersiz beslendiğini söylüyor.

ÇOK AZ SEÇENEK

BBC Seul Muhabiri Jean Mackenzie, Kuzey Kore'de virüse karşı bağışıklık olmadığını ve çok az sayıda tıbbi seçenek bulunduğunu ifade ediyor.

Ülkenin uzun zamandır virüsün farkında olduğunu ancak bu zamana kadar hiçbir hazırlık yapmadığını belirten Mackenzie, artık geri dönüş için çok geç olabileceğine dikkat çekiyor.

HÜKÜMET YARDIM KABUL ETMİYOR

Ülkedeki sağlık uzmanları, önceliğin hasta olan kişilerin tedavisi için ilaç tedarik etmek olduğunu söylese de hükümet şimdilik yardım kabul etmemeye devam ediyor.

Mackenzie, bundan sonra yardım tekliflerinin Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumlardan gelmesi gerektiğini söylüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67