Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'na katıldı.

Erkan, ekonominin ve finansın güncel durumunu ele alırken aynı zamanda Merkez Bankası'nın politika ve stratejilerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Mehmet Şimşek açıkladı: Kredi kartında taksit kalkıyor mu? Bakan Mehmet Şimşek açıkladı: Kredi kartında taksit kalkıyor mu?

ENFLASYONLA MÜCADELEDE STRATEJİLER ÜZERİNE VURGULAR

Başkan Erkan, enflasyonla mücadelede kararlı bir şekilde ilerlemenin önemine vurgu yaparak, "Enflasyonun yüksek ve oynak olduğu durumlarda, amaç, 'doğru' politika tasarımlarıyla, kararlı bir şekilde dezenflasyon sürecini devam ettirmek ve sürdürülebilir büyüme için gerekli olan büyüme kompozisyona ulaşmak olmalıdır" dedi.

Ayrıca, sürdürülebilir büyümenin önündeki en büyük riskin varlık fiyatlarındaki oynaklık olduğuna dikkat çekti.

VARLIK FİYATLARINDAKİ OYNAKLIKLA MÜCADELEDE ORTAK ALGI ŞART

Erkan, varlık fiyatlarındaki oynaklığın enflasyondan kaynaklandığını belirterek, bu durumun enflasyonla mücadeleyi daha da önemli kıldığını ifade etti.

"Enflasyonla mücadelede başarının ön koşulu, tüm paydaşlarda ve karar alıcılarda aynı algının oluşması ve mücadeleye dair olan kararlılık" olduğunu belirtti.

ENFLASYONLA MÜCADELEDE POLİTİKALARIN ETKİLERİ

Başkan Erkan, enflasyonla mücadelede uygulanan politikaların olumlu etkilerini görmeye başlandığını dile getirerek, "Otomobil, beyaz eşya ve mobilya gibi, para politikasından daha çok etkilenen ürün gruplarında fiyat artış hızı azalmakla kalmadı, uzun bir süreden sonra ilk kez indirimler görülmeye başlandı" dedi.

Kiralık ev fiyatlarındaki artışlarda belirgin yavaşlama sinyalleri aldıklarını ve bu trendin devam edeceğini belirtti.

ENFLASYONDAKİ GERİLEME VE BEKLENTİLER

Erkan, enflasyonun yıllık baz etkisiyle mayıs ayında tepe noktasına ulaşmasının ardından 2024'ün ikinci yarısında gerileyeceğini öngördü. Kira ve eğitim gibi yapıları gereği daha kademeli güncellenen kalemlerde de enflasyondaki düşüşün etkilerini görmeyi beklediklerini ifade etti.

Başkan Erkan'ın değerlendirmelerine göre, enflasyonla mücadelede kararlılık ve doğru politika tasarımlarıyla sürdürülen süreç, ekonomide olumlu gelişmeleri beraberinde getirerek sürdürülebilir büyümeye kapı aralıyor.