Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Van'da bulunan Akış, Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Alınan bilgilere göre, Akış işlemleri için Hakkari'ye sevk edilecek.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Hakkari Emniyet Müdürlüğü, belediye binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Belediye binasına gelerek içeri girmek isteyen DEM Partililere polis ekipleri izin vermedi.

21 Haziran’da Akaryakıta Büyük Zam: Benzin ve Motorine 1,30 TL Artış Geliyor 21 Haziran’da Akaryakıta Büyük Zam: Benzin ve Motorine 1,30 TL Artış Geliyor

DEM PARTİ'DEN SERT TEPKİ: "KAYYIMCI ANLAYIŞI REDDEDİYORUZ"

DEM Parti, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, hükümetin halk iradesine müdahale ettiğini ve darbecilikle suçladığını belirtti. Açıklamada, "Halkın iradesine yenilen iktidar, yine irade gaspına ve darbeciliğe başvurdu. Bu sabah Hakkari Belediye Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış Van'da gözaltına alındı, belediyemiz polis zoruyla gasp edildi. Bu kayyımcı anlayışı reddediyoruz. Halkımız bu kayyımcı anlayışı tanımadığını 31 Mart'ta demokratik yollarla gösterdi. Bu darbeci ve kayyımcı zihniyet sadece Hakkari'ye değil, tüm Türkiye halkının iradesine yönelik bir tehdittir. Halkımız demokratik tepkilerini en üst düzeyde gösterecektir. Demokrasiden yana olan herkesi bu darbeye karşı durmaya çağırıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

HAKKARİ'DE EYLEM VE ETKİNLİKLERE YASAK

Hakkari Valiliği, Akış'ın gözaltına alınmasının ardından eylem ve etkinliklerin yapılmasını yasakladı. Valilik, yasağı şu şekilde duyurdu:

"Hakkari ili coğrafi sınırları içerisinde 03.06.2024 saat 08:00'den itibaren geçerli olmak üzere, 12.06.2024 tarihi saat 23:59'a kadar 10 gün süre ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları, kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi yasaklanmıştır."

Editör: İsa Aslantaş