Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında konuşan eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylık süreci hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Yola birlikte çıktığınız, beraber mücadele ettiğiniz, kavgayı omuz omuza verdiğiniz arkadaşlarınız sonrasında size ters düşerse ne düşünürsünüz? Boşuna sırtımdan hançerlendim demiyorum." dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN YANIT

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise, Kılıçdaroğlu'nun bu ifadelerine karşılık, "Biz hançer bahsini sayın genel başkanla kurultayda kapattık. Ben bu partide kimsenin elinde hançer olmadığını ifade etmiştim." şeklinde konuştu.

"HANÇERLENDİK"

CHP lideri Özgür Özel, 9 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikinci kez bir araya gelecek. Sözcü'den İpek Özbey'e verdiği röportajda, Erdoğan görüşmesi ve Kılıçdaroğlu'nun "Hançerlendik" sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

"BU PARTİDE KİMSEDE HANÇER YOK"

Kılıçdaroğlu'nun sözleri üzerine konuşan Özel, "O değerlendirmelerin büyük kısmını üstüme almadım, hançer meselesini kurultayda kapattık. Bu partide kimsenin elinde hançer yok. Sayın genel başkana yönelik olarak da böyle bir yakıştırmayı ne kendime ne de herhangi bir arkadaşıma uygun bulmam. Ama tabii ki farklı değerlendirmeler olabiliyor. Genel başkanın böyle bir kastı olmadığını düşünüyorum." dedi.

AK Parti'de yeni iletişim modeli! Daha görünür olacak AK Parti'de yeni iletişim modeli! Daha görünür olacak

"HANÇER DEMOKRASİYE AİT BİR ENSTRÜMAN DEĞİL"

Özel, "Hançer, demokrasiye ait bir enstrüman değil. Demokraside itiraz edersiniz, kabul olmazsa daha güçlü itiraz edersiniz. Ayrılıklar olabilir, yarışlar olabilir ama nihayetinde Atatürk'ün kurduğu partide aynı amaç için mücadele ediyoruz. Kimsenin kimseye demokrasi dışı bir hareket yapmasına geçmişte genel başkan izin vermezdi, bugün de ben izin vermem." ifadelerini kullandı.

"KİMİ KASTETTİĞİ KONUSUNDA FİKRİM YOK"

Kılıçdaroğlu'nun "Kavgayı beraber verdiğiniz, illa sen cumhurbaşkanı adayı ol diyen arkadaşlar sonra size tersini yaparsa ne düşünürsünüz?" sözleri hakkında Özel, "Bu sözlerin beni kastetmediği çok açık. Ama kimi kastettiği konusunda bir fikrim yok. Bu, Kemal Bey'in açıklığa kavuşturması gereken bir husus. Parti şu anda iktidar hedefinde. 47 yıl sonra Atatürk'ün partisini birinci parti yaptık, şimdi iktidara yürüyoruz." dedi.

ÖZEL VE ERDOĞAN TEKRAR GÖRÜŞECEK

Özel, Erdoğan ile yapılacak görüşmeden beklentilerini şu sözlerle ifade etti:

"Türkiye'de yürürlükte bir anayasa var. Beğensek de beğenmesek de bu anayasaya uymak zorundayız. Devlet düzeni anayasa ile ayakta durur. Devletin başı olarak anayasayı çiğnerseniz, halkın da anayasaya sadık olmasını bekleyemezsiniz. Beklentim, anayasaya uyum. Bu kapsamda Gezi Parkı olayları, Can Atalay'ın Meclis'e geri dönmesi, Taksim'in açılması ve AYM ile AİHM kararlarına uyulması gibi konular da var. Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğu Erdoğan tarafından atandı. Buna rağmen, AYM'nin kararlarına uymayan bir iktidar var."

"SOKAĞI DOĞRU OKUMAZSAK YÜZDE 25'E GERİ DÖNERİZ"

Özel, sokakta CHP'ye yönelik olumlu bir hava olduğunu belirterek, "CHP eğer yüzde 38'lik oy oranını doğru okuyamazsa, zaferi genel başkana veya adaylara bağlarsa yüzde 25'e geri döneriz. Şu anda yüzde 38 oy veren seçmen, CHP'nin kemik oylarının ötesinde. Bu duygu, bize verilen kredinin devamını sağlıyor. Yerel seçim sonrası yapılan anketlerde hâlâ CHP birinci parti." şeklinde konuştu.

Editör: İsa Aslantaş