Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, bu yıl orman yangınlarıyla mücadelede özellikle teknoloji yoğunluklu bir strateji izleyeceklerini söyledi. “Yangınlara karşı hava ve kara gücümüzü daha da güçlendiriyoruz” diyen Kirişci, 39 olan helikopter sayısının 55’e, uçak sayısının 3’ten 20’ye, İHA sayısının da 4’ten 8’e yükseltildiğini bildirdi. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Fatih Orman Kampüsü’nde 2022 Yılı Orman Yangını Hazırlıkları Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Kirişci, şu bilgileri verdi:

ORKUT EKİBİ OLUŞTU

Sahibinden çöktü mü? Sahibinden neden açılmıyor, sorun ne? 25 Eylül Sahibinden sorun mu var? Sahibinden çöktü mü? Sahibinden neden açılmıyor, sorun ne? 25 Eylül Sahibinden sorun mu var?

“Rezerv güç olarak 25 helikopter, 2 uçak ve 1 İHA hazırda beklemektedir. Yani hava gücü olarak hazırlıklarımız tamdır. Yangınların söndürülmesinde en önemli güç olan karadan müdahale ekiplerini de önemli ölçüde artırdık. Orman teşkilatı başta olmak üzere, jandarma, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımıza yangınlara karşı eğitim verdik. Bu eğitimlere 21 bin teşkilat mensubumuzun yanı sıra 20 bin askeri personel ve 100 binin üzerinde gönüllü vatandaşımız katıldı. Yeni katılacak 5000 işçi, 283 mühendis ve bin 500 orman muhafaza memuru ile ekiplerimizi daha da güçlendiriyoruz. Attığımız bir diğer önemli adım da yangınlara karşı profesyonel mücadele edecek ORKUT ekiplerinin kurulmasıdır. Bunlar bir özel birlik, özel mücadele ekibidir. Özel eğitimlerden geçen 462 kişilik bu ekip, yangında ulaşılması zor bölgelere ilk müdahalede aktif rol oynayacaktır.”

Kirişci, Türkiye’nin orman yangınlarında İHA’ları kullanan ilk ülke olduğunu belirterek, “İHA’larda kullanılan termal kameralar sayesinde yangın çıkma ihtimali olan noktalar önceden tespit ediliyor” dedi. Yangınla mücadelede kullanılan bir diğer teknolojinin akıllı yangın gözetleme kuleleridir olduğunu vurgulayan Kirişci, “Yapay zekânın kullanıldığı  insansız kuleler, sayesinde yangının seyri takip ediliyor ve muhtemel risk altındaki yerleşim yerleri önceden tespit edilerek gerekli tedbirler alınması sağlanıyor” diye konuştu.

Orman yangınlarıyla profesyonel mücadele edecek 462 kişilik ORKUT ekibi, yangında ulaşılması zor bölgelere ilk müdahalede aktif rol oynayacak.

CHİNOOK HELİKOPTERLERİ TÜRKİYE’DE

Türkiye’de orman yangınlarıyla mücadelede kullanılacak, Boing imalatı Chinook söndürme helikopterleri, CMC Savunma Sanayi A.Ş. tarafından Türkiye’ye getirilmeye başlandı. 10 adet olması planlanan helikopterlerden 2’si Çorlu Atatürk Havalimanı’na, Antonov 124 tipi kargo uçağıyla getirildi. Palleri sökülmüş olarak An-124’ten indirilen, biri Model 234 diğeri de Model 107 serisi helikopterler, montaj ve testlerin ardından kullanılacağı noktalara götürülecek. Helikopterler, ağır taşıma kapasitesi ile ilk olarak geçen yıl kullanılmıştı. 

Kaynak:Son Dakika