Hisse senetlerine yatırım yapmak göründüğünden daha karmaşık bir şey gibi duruyor. Korku ve güvensizlik, ilk yatırımlarını yapan kişilerin hissettiği şeylerdir. Peki, hisse senedi yatırımı hakkında bilinmesi gerekenler neler?

Her şey pazarı daha iyi tanımak ve iyi yatırımlar yapmak için yapılan çalışmalara ve deneyime adanmış bağlılık ile ilgili. Hisse senetleri, yatırım portföyünüzün bir kısmını tahsis etmek için mükemmel bir seçenek olabilir. Ancak, finansal planlamanıza nasıl uyacağını anlamak için bu varlığın özelliklerini anlamak önemlidir. Bu sürece yardımcı olmak için hisse senetlerine yatırım yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını içeren bir yazı hazırladık.

Hisse Senedi Yatırımı Neden Avantajlı?
Hisse senedi yatırımı, borsa alanında ilerlemek isteyenlere hitap ediyor. Kripto para yatırımı gibi bu alanda da bilgili olmak önem arz ediyor. İşte hisse senedinin avantajları:

Küçük Miktarlarda Yatırım
Her yatırımcı elindeki bir servetle yatırıma başlama ayrıcalığına sahip değildir. Ancak şimdi iyi haber geliyor: Hisse senetlerine yatırım yapmaya başlamak pek çok kişinin düşündüğü kadar pahalı değil. Örneğin sadece bir şirketin çok sayıda hissesini satın alarak piyasaya girmek mümkündür.

Bu duruma düşenler, yani yatırım yapacak küçük miktarları olmayanlar için, örneğin kesirli piyasada hisse satın almak bir seçenek olabilir. Geleneksel borsada en yaygın satın alma modeli 100 hisse senedidir. Ancak, fraksiyonel piyasada, kotasyonlar ana piyasadan farklı olsa bile daha küçük lotlar satın almak mümkündür.

Ancak hem büyük hem de küçük yatırımcılar için bir yatırım büyüme planına sahip olmak gerekir. Bu, riski azaltmak ve performansı artırmak için varlıkları çeşitlendirerek yapılabilir.

Evden Çalışın
Hisse senetlerine yatırım yapmanın en büyük avantajlarından biri evden çalışma yeteneğidir. Örneğin bir internet erişim noktası ve bir notebook ile evinizin rahatlığında varlık alım satımını yapmanız mümkün. Pek çok insan bu alanda uzmanlaşır ve profesyonel yatırımcılar olur ve bu sayede geçimini sağlar.

Örneğin, trafikten kaynaklanan stresten kaçınmak ve ulaşımda zamandan ve paradan tasarruf etmek için yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla iyi bir fırsattır.

Yüksek Verim
Hisse senedi yatırımından kaynaklanan riskler ve belirsizlikler var. Ancak, bu tür bir yatırımın riskleri, çok yüksek yatırımlar elde etmenin büyük potansiyeli tarafından ağır basmaktadır. Açıkçası, kazançlarınız doğru bir piyasa okumasına bağlı olacaktır.

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı

Az sayıda varlıkla ve daha düşük risklerle başlasa bile, deneyim ve karlılık arttıkça hisse senedi portföyünü ve piyasa riskini artırmak mümkündür.

Alım satım stratejileri kullanmanın yanı sıra çeşitli varlıklar için periyodik olarak ödenen temettüler ile ekstra para kazanabilirsiniz. Başka bir deyişle, sahip olabileceğiniz çeşitli kaynaklar ve yatırımlar göz önüne alındığında, kazançların sınırı yoktur.

Hisse Senedi Yatırımı Neden Dezavantajlı?

Hisse senedi yatırımı ve dezavantajları şunları kapsıyor:

Ekonomik veya politik senaryoda herhangi bir belirsizlik olduğunda, hisselerinizin değeri dalgalanabilir. Bu salınımlar bazen belirli bir derecede öngörülemezlik içerir ve yatırımcılar için belirsizlik yaratır.
Hisse senetlerine yatırım yapmanın riskleri şu anda ana endişelerinizden biri olabilir. Örneğin, tasarruflar ve sabit gelir, neredeyse sıfır risk karşılığında küçük ve sınırlı kazançlar sunarken, hisse senetleri aynı oranda risklerle çok daha büyük kazançlar için fırsat sunar.

Editör: TE Bilisim