İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), Basra Körfezi'nde İsrail ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği bir yük gemisine el koydu. Bu olay, bölgede gerginliği tırmandırırken, İsrail'den sert tepkiler geldi.

DMO Deniz Kuvvetleri, Portekiz bandıralı "MSC Aries" adlı gemiyi ele geçirdiğini duyurdu. Geminin Londra merkezli "Zodiac Maritime" şirketi sahibi İsrailli iş adamı Eyal Ofer'e ait olduğu öne sürülüyor.

İSRAİL'DEN TEPKİLER GELDİ

İsrail ordu radyosu X Platformu'ndan yapılan açıklamada, "İran güçlerinin Hürmüz Boğazı yakınında saldırdığı geminin bir kısmının büyük olasılıkla İsrail'e ait olduğu" belirtildi.

Beyaz Saray, İsrail'in Refah'a düzenlenmesi konuşulan kara saldırısına karşı Beyaz Saray, İsrail'in Refah'a düzenlenmesi konuşulan kara saldırısına karşı

Olay sonrası İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, DMO'nun bu hamlesini kınayarak, "İran'ın durumu daha da tırmandırmayı seçmesinin sonuçlarına katlanacağını" söyledi. Hagari, bu olayın bölgedeki barış ve istikrara tehdit oluşturduğunu da vurguladı.

BÖLGEDE GERGİNLİK ARTIYOR

Bu olay, son dönemde İran ile İsrail arasındaki gerginliğin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. İki ülke arasında, son zamanlarda Suriye ve Lübnan'daki gelişmeler nedeniyle gerginlik tırmanmış durumda.