İsviçre merkezli bir ilaç firması, göz tansiyonu, Alzheimer, migren, göz enfeksiyonu, göz ağrısı ve epilepsi gibi çeşitli hastalıkları tedavi eden ilaçların satışını durdurdu.

Satışı sonlandırılan ilaçlardan biri, Oxcarbezapine etken maddeli bir epilepsi ilacıydı. Bu kararın ardından ilacı kullanan epilepsi hastaları mağdur oldu.

Sağlık Bakanı Koca'dan Müjdeli Haber: 8 Bin İşçi Alımı Yapılıyor! Kura Çekimi Canlı Yayınlanacak! Sağlık Bakanı Koca'dan Müjdeli Haber: 8 Bin İşçi Alımı Yapılıyor! Kura Çekimi Canlı Yayınlanacak!

EPILEPSI İLAÇLARININ TÜRKİYE'DE YOKLUĞU ENDİŞE YARATTI

Cumhuriyet gazetesinden Şevval Aydoğan'ın haberine göre, Change.org’da imza kampanyası başlatan Aslı Özkan, ilacın Türkiye’de muadili bulunmadığını vurguladı.

Özkan, kampanya metninde “Bu ilacı alamayanlar tekrar nöbet geçirme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar” ifadelerine yer verdi.

Epilepsi hastalığının çoğunlukla antinöbet ilaçlarıyla tedavi edildiğini belirten Türk Nöroloji Derneği Epilepsi Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Kadriye Ağan, “Satışı durdurulan bu ilaç fokal başlangıçlı epilepsilerin tedavisinde kullanılıyor. Bir ilaçtan diğerine geçiş döneminde hastanın nöbet geçirme riski de artıyor” açıklamasında bulundu.