Yıllardır Kahramanmaraş Havalimanı'nda yaşanan ILS (Instrument Landing System) cihazı eksikliğiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ILS cihazının tüm işlemlerinin ve kurulumlarının tamamlandığını belirtti. Cihazın Eylül ayında vatandaşların hizmetine sunulacağını duyurdu.

Kahramanmaraş'ta yangın! Evi alevler yuttu Kahramanmaraş'ta yangın! Evi alevler yuttu

CVOR CİHAZI YERİNE DVOR CİHAZI KURULDU

Uçaklara yön bilgisi veren CVOR cihazının yenilendiğini de paylaşan Milletvekili Kirişci, şu ifadeleri kullandı:

"Kahramanmaraş Havalimanı'na aletli yaklaşma sistemi olan ILS cihazının kurulumu için kamulaştırma işlemleri ile altyapı inşaatı tamamlandı. ILS cihazının Eylül ayı içerisinde montajlarının ve uçuş kontrol testlerinin yapılarak hizmete verilmesi planlanıyor. Ayrıca, Kahramanmaraş Havalimanı'nda bulunan ve uçaklara yön bilgisi veren CVOR cihazı, daha hassas ve çevresel şartlardan daha az etkilenen gelişmiş DVOR cihazı ile değiştirilmiş olup, uçuş kontrol testlerine başlandı. Hayırlı uğurlu olsun."

KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI’NDA YENİ DÖNEM

Kahramanmaraş Havalimanı'ndaki bu önemli yenilikler, bölgenin havacılık altyapısını güçlendirecek ve uçuş güvenliğini artıracak. ILS cihazının devreye girmesiyle birlikte, hava şartları ne olursa olsun, iniş ve kalkışlar daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilecek. DVOR cihazı ile de uçaklar daha doğru yön bilgisi alacak, bu da havalimanı operasyonlarını olumlu yönde etkileyecek.

Editör: İsa Aslantaş