Dünyayı sarsan COVID-19 pandemisinin ardından, bir sonraki tehdidin ne olacağı merak konusu. 57 ülkeden 187 uzman katılımcıyla yapılan bir anket, hangi patojenin sıradaki pandemiye yol açacağına dair endişe verici bir tablo ortaya koyuyor.

INFLUENZA TEHLİKESİ ARTIYOR

Uzmanların büyük çoğunluğu, bir sonraki pandeminin influenzadan kaynaklanacağını öngörüyor. Ankete katılanların %57'si influenzayı birinci, %17'si ise ikinci sıraya koyuyor. Bu endişe, virüsün sürekli gelişmesi ve evrimleşmesiyle açıklanıyor. Köln Üniversitesi'nden Dr. Jon Salmanton-García, influenza'nın her kış ortaya çıktığını ve küçük pandemiler yarattığını belirtiyor. Salmanton-García, bu salgınların kontrol altına alınabildiğini ancak farklı varyantların yeterince öldürücü olmadığını da ekliyor. Fakat bu durumun sonsuza kadar devam etmeyeceğini ve bir gün kritik bir noktaya ulaşabileceğini vurguluyor.

DSÖ ve UNICEF'ten uyarı: Avrupa çapında kızamık vakaları artıyor DSÖ ve UNICEF'ten uyarı: Avrupa çapında kızamık vakaları artıyor

COVID-19 TECRÜBESİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Neyse ki, COVID-19 pandemisi dünya genelinde pandemiye karşı hazırlıkların artmasına katkıda bulundu. Dr. Salmanton-García, COVID-19'dan birçok ders alındığını ve solunum yolu virüsü pandemileriyle nasıl mücadele edileceğini daha iyi bildiğimizi söylüyor. Sosyal mesafe, el hijyeni, maske kullanımı, aşılama ve sağlık sistemlerine güven gibi önlemlerin önemi tekrar ortaya çıktı. Kurumların da bu süreçte deneyim kazandığını ve hayati önem taşıyan hazırlık ve gözetim faaliyetlerine daha fazla yatırım yapıldığını belirtiyor.

DİĞER TEHDİTLER DE GÖZ ÖNÜNDE

Ankette influenzadan sonra en çok endişe yaratan patojen, %21'in ilk, %14'ünün ikinci sıraya koyduğu bilinmeyen bir hastalık olan X Hastalığı. SARS-CoV-2 ise %8'in birinci, %16'sının ikinci sırasındaydı.

KUŞ GRİBİ ALARMI

Perşembe günü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kuş gribinin insanlara bulaşma riskinin yüksek olduğunu açıkladı. 2020'den beri dolaşımda olan ve milyonlarca kuşun ölümüne yol açan A(H5N1) varyantının memelilere sıçraması endişe kaynağı. ABD'de sığırlara bulaşan ve "olağanüstü derecede" yüksek ölüm oranına sahip virüs, ineklerle yakın teması olan bir insanı da enfekte etti.

ARAŞTIRMANIN DETAYLARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA PAYLAŞILACAK

Anketin detayları 27-30 Nisan tarihleri arasında Barselona'da düzenlenecek Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıklar Derneği (ESCMID) toplantısında paylaşılacak.