İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter düştü, tüm yolcuların hayatını kaybettiği bildirildi. Henüz kazanın nedeni bilinmezken, uzun süredir devam eden ABD ambargolarının bu tür kazaları tetiklediği ifade ediliyor.

AZERBAYCAN DÖNÜŞÜNDE FELAKET

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve üst düzey devlet görevlilerini taşıyan helikopter, Azerbaycan ziyaretinden dönüşte trajik bir kazaya karıştı. Arama-kurtarma ekipleri, Türkiye saatiyle 05.30 civarında helikopterin enkazına ulaştı. Kazada, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan dahil, helikopterde bulunan tüm yolcuların hayatını kaybettiği açıklandı.

BELL 212 HELİKOPTERİ

Kazaya karışan helikopterin Bell 212 tipi olduğu belirtildi. Ancak kazanın kesin nedeni henüz açıklanmadı. İran'ın hava taşımacılığı konusundaki güvenlik sicili, uzun yıllardır uygulanan ABD ambargoları nedeniyle oldukça kötü durumda.

ABD AMBARGOLARI VE HAVA GÜVENLİĞİ

BBC'nin haberine göre, İran'daki hava kazalarının bir kısmı, ABD'nin 1979 İslam Devrimi'nden sonra uyguladığı ambargolar nedeniyle yaşanıyor. Ambargolar, İran'ın hava filosunun ciddi şekilde zayıflamasına neden oldu. Bell 212 tipi helikopter de ABD yapımı olup, ambargolar nedeniyle İran'a yedek parça ve yeni model satışı yasaklanmıştı.

ÖNCEKİ KAZALAR VE SİYASİ GERİLİMLER

Slovenya, Filistin Devleti'ni resmen tanıdı Slovenya, Filistin Devleti'ni resmen tanıdı

İran'da daha önce de savunma ve ulaştırma bakanları ile silahlı kuvvetler komutanları uçak veya helikopter kazalarında hayatlarını kaybetmişti. Reformcu hükümetler, Batı ile yapılan anlaşmalarla hava filosunu modernize etmeye çalıştı. Ancak eski ABD Başkanı Donald Trump'ın anlaşmadan çekilmesi ve yaptırımları yeniden devreye sokması bu çabaları baltaladı.

Reformcuların girişimleri, daha sonra İran'ın havacılık güvenliğini iyileştirmek için yerli sanayiye ve yabancı müttefiklere güvenebileceklerini savunan muhafazakarlar tarafından karşı çıkılarak eleştirildi.

Editör: İsa Aslantaş