Son zamanlarda İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava ve kara saldırıları artarak devam ediyor. 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana devam eden saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı ve evsiz kaldı. Gazze'nin altyapısı büyük zarar gördü; hastaneler, okullar ve diğer kamu binaları saldırılar sonucu tahrip oldu.

HARİTADA KAHRAMANMARAŞ YER ALIYOR

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 40 bine yaklaştı.

Tüm dünyadan gelen tepkilere rağmen katliamlarına ara vermeyen İsrail, yeni bir skandalla gündeme oturdu.

Antalya'da Tatilciden Klima Tepkisi: Otel Restoranında Yatak Protestosu Antalya'da Tatilciden Klima Tepkisi: Otel Restoranında Yatak Protestosu

İsrail askerinin kolunda görülen ve vadedilmiş toprakları simgeleyen harita tepki çekti. Haritada Türkiye de dahil olmak üzere toplam 7 ülkenin olduğu görülüyor.

İsrailli Telegram kanallarında ortaya çıkan ve kısa sürede sosyal medyada ses getiren resimdeki haritada Türkiye’yi yani bizleri ilgilendiren kısım söz konusu bu “Kutsal Toprakların” Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerimizi kapsamakta oluşudur. Bazı kaynaklara göre Türkiye’nin Güneydoğusu’nun tümünü dahil edilir.

VADEDİLMİŞ TOPRAKLAR NEDİR?

Yahudilik'te Vadedilmiş Topraklar, Tanrı YHVH tarafından İbrahim ve soyuna vaat edilmiş bir bölgedir.

Bu kavram, kutsal metinlerde geçen ve Yahudi inancında önemli bir yer tutan bir vaadi ifade eder.

Vadedilmiş Toprakların sınırları kesin olarak tanımlanmamış olmakla birlikte, genel olarak İsrail ve Filistin Devleti topraklarını içeren bölge olarak kabul edilir.

Günümüzde ise vadedilmiş topraklar Mısır, Irak, Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan, İran'ın bir bölümü ve Türkiye'nin de güneyini kapsıyor.

Editör: İsa Aslantaş