İsrail ordusu, 7 Ekim'de Hamas'a karşı başlattığı saldırılarına devam ediyor.

  • İsrail merkezli Ynet'in haberine göre, İsrail güçleri, Hamas'ın elinde bulunan kendi vatandaşlarını da vurdu. İşte olayın detayları:

HAMAS, MESCİD-İ AKSA'YA YÖNELİK İHLALLERE KARŞI SALDIRI DÜZENLEDİ

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle 7 Ekim'de İsrail'e kapsamlı bir saldırı düzenledi.

SALDIRILARIN İNSANİ BOYUTU: ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsrailli'nin öldüğünü ve 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

  • Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarda en az 8 bin çocuk, 6 bin 200 kadın olmak üzere toplam 18 bin 608 Filistinli hayatını kaybetti. Binlerce ölü, enkaz altında kalmış durumda.

SİVİL ALTYAPI HEDEFTE: HASTANELER VE EĞİTİM KURUMLARI SALDIRILARLA YIKILIYOR

Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin saldırılar öncesindeki ve sonrasındaki hali birleştirildi Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin saldırılar öncesindeki ve sonrasındaki hali birleştirildi

İsrail ordusu, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarını hedef alarak sivil altyapıyı tahrip ediyor.

İSRAİL ORDUSU'NDAN SON AÇIKLAMA

  • Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 115'i karadan işgal sürecinde olmak üzere, 444 askerin öldüğünü belirten İsrail ordusu, çatışmalara ara verilen süre içinde 81 İsrailli ve 240 Filistinli esirin karşılıklı serbest bırakıldığını duyurdu.

FİLİSTİNLİ ESİRLERİN DURUMU

İsrail'in Filistinli esir politikası da devam ediyor. Ynet'ten gelen bilgiye göre, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda Hamas'ın elindeki 135 İsrailli esirden 19'u hayatını kaybetti.