Ticaret Bakanlığı, sektör paydaşlarının talep ve önerilerini değerlendirerek, ülke genelinde berberler, kuaförler ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olmasına karar verdi. Yeni düzenleme 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek. Valilikler tarafından belirlenen günlerde işletmelerin kapalı olmadığının tespit edilmesi halinde ise idari yaptırım uygulanacak.

BERBERLERİN YÜZDE 93'Ü PAZAR GÜNÜ TATİL İSTEDİ

İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, İstanbul'daki berberlerin artık pazar günleri kapalı olacağını duyurdu. Akyüz, bu kararın berberler tarafından büyük memnuniyetle karşılandığını belirterek, "Bakanlığın duyarlı davranışıyla bu düzenleme yasal bir zemine oturdu. Yaptığımız anket sonuçlarına göre berberlerimizin yüzde 93'ü hafta tatilinin pazar günü olmasını istedi" dedi.

ESNAF, AİLE İLE DAHA FAZLA ZAMAN GEÇİRECEK

İstanbul'da berberlerin pazar günleri kapalı olmasıyla ilgili düzenlemenin esnafa önemli bir rahatlık sağlayacağını vurgulayan Akyüz, şunları söyledi:

Uçan fiyatlarla her gün gündem olan Bodrum'a 'pahalı değil' iddiası Uçan fiyatlarla her gün gündem olan Bodrum'a 'pahalı değil' iddiası

"Esnafımız özellikle ailelerine zaman ayıramıyordu. Bu düzenleme sayesinde artık berberlerimiz dinlenecek ve daha dinç bir şekilde işlerine dönebilecekler."

ANKARA'DA DA AYNI KARAR ALINDI: HAKSIZ REKABET ÖNLENDİ

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara da benzer bir değerlendirme yaparak, Ankara'daki berberlerin de pazar günleri kapalı olacağını duyurdu. Kara, "Bu düzenlemeyle haksız rekabet önlenmiş oldu. Önceden bazı berberler kendi inisiyatifleriyle pazar günleri kapatıyorlardı, ancak herkes bu kurala uymuyordu. Bakanlığın kararıyla bu durum artık netleşti" şeklinde konuştu.

BERBERLER ARTIK DAHA VERİMLİ ÇALIŞACAK

Pazartesi gününden itibaren haftanın altı günü çalışacaklarını belirten Kara, düzenlemenin berberler için verimliliği artırıcı bir etki yapacağını belirtti. Kara, "Berberlerimiz artık bir gün dinlenme fırsatı bulacakları için işlerine daha fazla odaklanabilecekler. Bu düzenleme, esnafımızın aileleriyle birlikte daha kaliteli zaman geçirmesine de olanak sağlayacak" dedi.

Editör: İsa Aslantaş