İstanbul'da meydana gelen iddia edilen izinsiz inşaat faaliyetleriyle ilgili olarak yürütülen hukuki süreçte önemli gelişmeler yaşandı. Duruşma sırasında konuşan Cumhuriyet Savcısı, eksik bilgilerin tamamlanmasını talep etti.

Mahkeme tarafından açıklanan ara karar doğrultusunda, sanık Muhammed Burak Özdemir'in avukatına, müvekkilini duruşmaya hazırlaması için ek süre verilmesine karar verildi. Aynı zamanda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davaya katılma talebi kabul edilirken, eksik hususların giderilmesi için çaba gösterilmesine hükmedildi. Bu gelişmelerin ardından duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Dava dosyasına göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, izinsiz inşaat faaliyetleriyle ilgili bir ihbar üzerine başlatılan soruşturmada, şikayet konusu alana erişilemediği ancak harici incelemeler sonucunda yapının hala inşaat aşamasında olduğu ve uygulamanın tamamlanmadığı belirtildi.

İddianamede, alanda yapılan çalışmalar için gerekli izin belgelerinin bulunmadığı da vurgulandı. Söz konusu taşınmazın, kentsel sit alanı ve korunması gereken kültür varlıkları komşuluğunda yer aldığı ve 2019 yılında alınan projeden farklı uygulamalara gidildiği iddia edildi. Bu nedenle, Muhammed Burak Özdemir ve İsmail Özdemir hakkında "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla dava açıldı.

Survıvor'ın sevilen ismi Dominik'te eve girip hırsızlık yapmış! Survıvor'ın sevilen ismi Dominik'te eve girip hırsızlık yapmış!

İddianamede, şüphelilerden Muhammed Burak Özdemir ve İsmail Özdemir için 2 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edildi. Mahkeme, bu iddiaların mahkemede incelenmesine devam edecek.