İstanbul'da yaşayan 530 binden fazla Suriyelinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde art arda açılan Suriyeli bakkallar, Suriye merkezli medya kuruluşu Enab Baladi'nin dikkatini çekti. Gazetenin muhabiri birçok Suriyeli bakkalı ziyaret ederek fiyat analizi yaptı ve önemli detayları paylaştı.

SURİYELİ BAKKALLARIN SAYISI ARTIYOR

Akrabasını öldürüp tehdit videosu yayınladı Akrabasını öldürüp tehdit videosu yayınladı

Haberde, Suriye'den gelenlerin sayısının artmasıyla birlikte Suriyeli bakkalların da sayısında belirgin bir artış olduğuna dikkat çekildi. Başlangıçta sadece Suriye menşeili ürünlerin satıldığı bu bakkallarda, zamanla Türk ürünlerinin de yer almaya başladığı belirtildi.

TÜRK MAĞAZALARINA GÖRE DAHA PAHALI

Enab Baladi'nin yaptığı incelemelere göre, Suriyeli bakkallarda satılan bazı ürünlerin fiyatları, Türk bakkal ve marketlerine kıyasla daha yüksek. Suriyeli bakkalların toptancılardan ürünleri daha pahalıya aldıkları ve bu yüzden fiyatların yüksek olduğu ifade edildi.

TOPTANCILARDAN ÜRÜNÜ DAHA PAHALIYA ALIYORUZ

Bir Suriyeli bakkal sahibi, Enab Baladi'ye yaptığı açıklamada, toptancılardan ürünleri daha pahalıya satın aldıklarını belirtti. Bu durumun, bakkal raflarına yansıyan fiyatların artmasına neden olduğunu söyledi.

ÇEŞİTLİ HİZMETLER VE KAÇAK TÜTÜN SATIŞI

Haberde, Suriyeli bakkalların sadece gıda ürünleri satmadığı, aynı zamanda çeşitli hizmetler sunduğu vurgulandı. Bu bakkallarda borç defterinin yanı sıra, Suriye'ye para transferi, döviz bozdurma, resmi belgeleri çıkarma, cep telefonlarını Türk şebekesine kaydetme, kaçak tütün satışı ve teknolojik aksesuarlar gibi hizmetler de sunuluyor.

SADECE SURİYE'DEN GELEN ÜRÜNLERİ ALIYORUZ

Haberde, Suriyeli ve Türk bakkallar arasındaki fiyat farkının altı çizilirken, İstanbul'da yaşayan bir Suriyeli, "Bazı lüks ürünlerde Suriyeli bakkallarda fiyatlar 2-3 kat daha fazla. Bu yüzden Suriye'den gelen ürünler haricinde Türk bakkal ve marketlerini tercih ediyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: İsa Aslantaş