İzmir'de Deprem Riski: Binlerce Binanın Durumu Endişe Verici
İzmir'de yapılan son afet çalışması, kent genelindeki bina stokunun büyük bir kısmının kontrol edilmesi gerektiğini ortaya koydu. Çalışma kapsamında 30 ilçede yaklaşık 903 bin binanın bulunduğu belirlenirken, binaların yüzde 36'sının kaçak olduğu alarm verdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celalettin Kozanoğlu, durumu "İzmir korkutuyor; ancak bu korkunun ecele faydası yok" sözleriyle değerlendirdi.

Mersin'de kan donduran görüntü! Halayla terör örgütü PKK elebaşı Öcalan sloganları attı Mersin'de kan donduran görüntü! Halayla terör örgütü PKK elebaşı Öcalan sloganları attı

Prof. Dr. Kozanoğlu, "Kentteki binaların yüzde 50'sinin acilen kontrol edilmesi gerekiyor. Bu kontroller sonucunda binaların durumları sağlam ya da yetersiz olarak belirlenebilir. Depremin ne zaman olacağı belli olmadığı için bu tedbirlerin zamanında alınması önem taşıyor" şeklinde uyardı.

İzmir'deki yapı stoğunun yüzde 12'sinin 1998'den sonra güncellenen deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edildiği bilgisi de raporda yer aldı. Kentteki bina yapılarının yüzde 52'sinin ise eski deprem yönetmeliklerine göre yapıldığı belirtildi.

Özellikle merkezi ilçelerde yoğunlaşan kaçak yapı oranları, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin afet planı çalışmalarıyla gün yüzüne çıktı. Prof. Dr. Kozanoğlu, "İzmir'deki binaların yüzde 36'sının kaçak olduğu bilgisi şaşırtıcı. Bu durum, kentte acilen kentsel dönüşüm ve güçlendirme çalışmalarının başlatılmasını zorunlu kılıyor" şeklinde konuştu.

Bu veriler, İzmir'de yaşayanların deprem riskine karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Izmir1

Editör: Haber Editörü