KYK Yapı Kimyasalları tarafından düzenlenen deprem güvenliği seminerleri, bu kez Türkiye'nin deprem riski yüksek bölgelerinden biri olan Malatya'da gerçekleşti.

İnşaat sektörü temsilcileri, özel bir otelde gerçekleştirilen seminere katılarak Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki'nin bilgi birikiminden faydalandı.

"ORTA HASARLI BİNALARIN GÜÇLENDİRİLMESİ ÖNEMLİ"

Seminer öncesinde katılımcılara değerlendirmelerde bulunan Japon Bilim Adamı Moriwaki, orta hasarlı binaların güçlendirilmesi konusuna odaklandı.

orta-hasarli-bina-maras

Bayramda Trafik Sıkı Takipte! Kurallara Uymayanlara Cezalar Yağdı Bayramda Trafik Sıkı Takipte! Kurallara Uymayanlara Cezalar Yağdı

Finansal ve zaman açısından daha avantajlı olduğunu belirten Moriwaki, Malatya'da üçüncü kez bulunduğunu ve önceki ziyaretlerinde kentsel dönüşüm için çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI HAKKINDA ÖNERİLER

Moriwaki, "Orta hasarlı binalar için güçlendirme yapılabilir. Karbon sargı yada çelik sargı ile koonlar desteklenebilir. Dış cepheyi de aynı şekilde güçlendirebiliriz. Türkiye’de hemen yıkalım yenisini yapalım deniyor. Orta hasarlı binaları güçlendirmek hem ekonomik olarak hem de zaman olarak fazla kaybettirmez. Bence güçlendirme yapılabilir diye düşünüyorum." dedi.

Seminer, katılımcılara deprem güvenliği konusunda önemli bilgiler sunarken, inşaat sektöründe faaliyet gösteren profesyoneller arasında etkileşim ve bilgi paylaşımını artırdı.

KYK Yapı Kimyasalları'nın bu tür etkinliklerle bölgedeki bilinç düzeyini yükseltmeye devam etmesi bekleniyor.

Editör: İsa Aslantaş