Malatya Battalgazi  'ilçesinde  3.9 büyüklüğünde deprem! Malatya Battalgazi 'ilçesinde 3.9 büyüklüğünde deprem!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 3 haftalık aranın ardından Beştepe'de bir araya geliyor. Yeni yılın ilk kabinesi olan bu toplantıda, bir dizi kritik konu masaya yatırılacak.

EMEKLİ ZAMMI GÜNDEMDE

Yeni yılla birlikte memur ve memur emeklileri yüzde 49,25, işçi ve Bağ-kur emeklileri ise yüzde 37,56 zam aldı. Ancak, bu iki zam oranı arasındaki fark kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Hükümet, farkın kapatılması için çalışma yürütüyor ve aynı zamanda en düşük emekli maaşıyla ilgili düzenleme yapılması hedefleniyor.

MEHMET ŞİMŞEK'TEN ZAM SUNUMU

Kabinenin bu toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in zam konusunda bir sunum yapması bekleniyor. Ayrıca, ekonomideki son gelişmeler de kabinede detaylı bir şekilde ele alınacak.

FAHİŞ ARTIŞLARA İLİŞKİN DENETİMLER MASADA

Faiz artış oranlarının piyasalara yansıması ve enflasyonla mücadele konusunda bakanların Erdoğan'ı bilgilendirmesi bekleniyor. Ticaret Bakanlığının fahiş artışlara ilişkin yürüttüğü denetimler de kabinenin gündeminde önemli bir yer tutacak.

TERÖRLE MÜCADELEDE GELİŞMELER

Terörle mücadele operasyonlarının kabinede konuşulması öngörülüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından sürdürülen sınır ötesi operasyonlarına dair yeni bilgiler, Erdoğan'a sunulacak.

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ GÜNDEMDE

Meclis Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilen protokolün, 16 Ocak'ta açılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine getirilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile İstanbul'da yapılan görüşmelerin detayları kabinede ele alınacak.

KABİNE SONRASI ERDOĞAN'IN BASIN TOPLANTISI BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine sonrası basın toplantısı düzenlemesi ve kameraların karşısına geçmesi bekleniyor. Bu toplantıda, kabinede ele alınan konularla ilgili açıklamalarda bulunması öngörülüyor.