Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremde, Ebrar Sitesi N Blok'un yıkılması sonucu 80 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin dava başladı.

22 yıl altışar aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan 5 sanık hakkında detaylar şu şekilde:

OLAY YERİ VE İDDİANAME

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, merkez Onikişubat ilçesi Şazibey Mahallesi'nde bulunan ve depremde yıkılan Ebrar Sitesi N Blok ile ilgili olarak A.D, A.Ö, M.T, A.Ö. ve T.T. hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan iddianame hazırladı. İddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

80-kisinin-oldugu-Ebrar-Sitesi-N-Blokta-malzeme-kalitesiz-cikti

YAPININ TARİHİ VE OLUŞAN ZARARLAR

Yıkılan binada 80 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin ise yaralandığı belirtilen iddianamede, binanın ilk yapı ruhsatının 23 Aralık 2003'te alındığı vurgulandı.

Depremin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti, binanın durumunu inceledi.

Yapılan incelemede, binanın kolon ve kirişlerinden alınan örneklerin analizi için raporlar Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden gelen 7 kişilik bir heyete teslim edildi.

ZEMİN ETÜT RAPORU VE YETERSİZLİKLER

İddianamede, zemin etüt raporu bulunduğu ancak ilgili yönetmeliklere uygun olmadığı belirtildi. Raporun, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı zemin ve temel etüdü raporu genel formatına göre uygun olarak hazırlanmadığı tespit edildi.

Ayrıca, radye döşemenin donatı alanında genellikle yeterli olduğu ancak temel kirişlerinin donatı alanında yetersiz olduğu ifade edildi.

MALZEME KALİTESİ VE ASLİ KUSURLAR

İddianamede, yapılan inceleme sonucunda sürekli temel kirişlerinin, gövde etriye donatıları ve bazı döşemelerin minimum kalınlık koşullarını sağlamadığı, malzeme kalitesi yetersizliği ve donatı detaylandırması eksikliği nedeniyle şüphelilerin asli kusurlu olduğu belirtildi.

Yapının statik fenni mesulü olan A.Ö'nün de asli kusurlu olduğu bilirkişi raporuyla tespit edildi.

BBP'den Dulkadiroğlu'nda miting gibi SKM açılışı BBP'den Dulkadiroğlu'nda miting gibi SKM açılışı

EK KARARLAR VE TEFRİK

İddianamede ayrıca, S.G, M.Ö, M.G, M.A.T. ve M.T.A. hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verildiği, kamu görevlilerinin soruşturma iznine tabi olmaları nedeniyle haklarında tefrik kararı verildiği belirtildi.