Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ökkeş Buğra Dalkıran, Kahramanmaraş'ta meydana gelen son depremin ardından bir basın açıklaması düzenledi.

Vahit Kirişçi duyurdu: Kahramanmaraş Havacılık ve Teknoloji'de Uçuşa Geçiyor! Vahit Kirişçi duyurdu: Kahramanmaraş Havacılık ve Teknoloji'de Uçuşa Geçiyor!

Dalkıran, "Şuan cezaevleri, o yıllarda yapım teknolojisinin el verdiği ölçüde o dönemin deprem yönetmeliğine uyan ve bu felaketin faturası kendilerine kesilen onlarca mühendis ile dolu" dedi.

Yapılan basın açıklamasında, depremin yıkıcı etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekildi. Kahramanmaraş'ta yaşanan felaketin ardından inşaat mühendisleri olarak mesleklerine ve meslektaşlarına sahip çıkmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Dalkıran, "Bu toplantının esas amacı Kahramanmaraş'ta gerçekleşmiş asrın felaketinden bundan sonraki nesillere bırakacağımız kalıcı ve dayanıklı bir miras olması için; İnşaat mühendisliğinin öğrenim aşamasından emekliliğe kadar hak ettiği itibarının tekrardan sağlanmasıdır" dedi.

Depremin şiddeti ve etkileri üzerine açıklamalarda bulunan Dalkıran, şehirdeki alüvyon arazilerindeki enerjilerin üç katından daha fazlasına ulaştığını ve bu nedenle depremin beklenenden çok daha yıkıcı olduğunu ifade etti. Depremin ardından yapılan kurtarma çalışmalarına da değinen Dalkıran, kaybettikleri insanları geri getiremeyeceklerini söyledi.

Ayrıca, Dalkıran 2000 yılı öncesinde Kahramanmaraş'ın 2. derece deprem bölgesi olarak belirlendiğini ve o yıllarda binaların yatay deprem kuvvetine göre tasarlandığını ve son depremin AFAD tarafından açıklanan verilere göre bu değerin iki katı olduğunu belirtti. Bu durumun, binaların tasarlandığı şekilde depreme dayanamayacakları anlamına geldiğini vurguladı.

Dalkıran ayrıca 2011 yılında yayınlanan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı'nda yerleşim yerleri ile yapıların risklerinin belirlenip, bu yapıların daha sağlıklı hale getirilmesi için çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bu plana uyulmadığını ve önlemlerin yeterince alınmadığını belirtti.

Depremin ardından inşaat mühendislerine yönelik suçlamalara da değinen Dalkıran, suçun sadece mühendislere yüklenmemesi gerektiğini ve sorumluluğun birçok paydaş arasında olduğunu vurguladı. İnşaat sektöründeki birçok kesimin sorumluluğunu sorgulayan Dalkıran, adaletin tesis edilmesi için bilirkişi ve mahkeme heyetlerinin karar aşamasına geçmesinin gerekliliğine işaret etti.

TMMOB Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ökkeş Buğra Dalkıran'ın açıklamalarıyla sona eren basın toplantısı, depremin yıkıcı etkileri ve felaket sonrası yaşananlar üzerine önemli bir perspektif sunarken, sorumlulukların paylaşılması gerektiği mesajını da güçlü bir şekilde iletti.