Bakın ne için Kahramanmaraş'talar hepimiz soruyorduk?

Kahramanmaraş’ta son haftalarda koloniler halinde görülen kelebeklerin zararlı olmadığı, sıcak iklim güzergahında göç yolu olarak Kahramanmaraş’ın kullanıldığı bildirildi.

Bakın ne için Kahramanmaraş'talar hepimiz soruyorduk?

300 rakım ile 3500 rakım arasında yükseltisi bulanan, kahve ve muz harici her türlü ürünün yetiştiği, yaz ile kışın aynı yaşandığı Kahramanmaraş’ta son haftalarda koloniler halinde görülmeye başlayan kelebeklerin sırrı çözüldü. Özellikle kuşların göç yolunda olan Kahramanmaraş, kanatlı her türlü canlının da göç yolu güzergahı olmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, göçmen kelebeklerin tarımsal olarak olumsuz etkisinin olmadığını söyleyerek, “Kahramanmaraş çevresinde yoğun bir şekilde görülen ve göç eden kelebeklerin renkli görüntülerine şahit oldu. Kelebeklerin göç edişi zaman zaman sürücülerimize de sıkıntı yaşattı. Ama bu kelebeklerin hiçbir şekilde tarım arazilerine zararları yok. Bu kelebekler sadece Afrika ülkelerine daha sıcak yerlere göç ediyor. Göç ederken de Kahramanmaraş bu göçte kullanılan güzergâhlardan sadece biri” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER