Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Cebeloğlu uyardı! ''30 ekip bu hususta görev alacak!''

Emniyet Müdürü Cebeloğlu sürücülerin ve yolcuların güvenliği açısından 1 Aralık'ta Ticari araçların zorunlu kış lastiği uygulamasının başladığını hatırlatarak açıklamalarda bulundu!

KIŞ LASTİĞİ TİCARİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar dışındaki hususi otomobiller için kış lastiği uygulaması zorunlu değil. Ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlara kış lastiği takılması öneriliyor.

YOL TUTUŞU DAHA İYİ

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Konu ile ilgili Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Cebeloğlu şunları kaydetti; ''İlimizde de 1 Aralık itibariyle 1 Nisan’a kadar uygulanacak olan bir kış lastiği kullanım zorunluluğu zorunlu olacak. Kış lastiği kullanım zorunluluğu yük ve yolcu taşıyan araçlarla ilgili olarak uygulanan bir zorunluluk özellikli bizim kış şartlarının ağır geçtiği kuzey ilçeleri diye tabir ettiğimiz başta Göksun, Afşin, Elbistan, Nurhak, Ekinözü, Çağlayancerit ve Andırın ilçelerimiz olmak üzere ve ayrıca Dulkadiroğlu ve bertiz bölgemiz olmak üzere kırsal kesimlerinde kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlayacak. Bu hususta vatandaşlarımızın bu tarih itibariyle kış lastiği kullanmaları önem arz etmekte. Hem yaşanabilecek kazaların önüne geçmek, can ve mal kayıplarının en aza indirgenmesi için uygulanıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu tarihten itibaren özellikle yük ve yolcu taşımacılığı araç sürücülerimizin bu zorunluluk kapsamında kış lastiği kullanmaları zorunlu hale gelecek. Bununla birlikte tabi ki çekme halatı, zincir bulundurmaları önem arz etmekte. Sürücülerimiz lütfen bu hususlara dikkat etsinler. Bu saydığımız araç ve gereçleri muhakkak kış lastiği ile beraber araçlarında bulundurmaları bir zorunluktur. Bu hususları kullanmayan yük ve yolcu taşıyıcı araçlar için 2022 yılının rakamlarına göre 1152 TL para cezası uygulanacak. Bu rakam 2023 itibariyle yeni güncellemelerle birlikte artacaktır. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları herhangi bir para cezası ile karşılaşmamaları için muhakkak süratle yük ve yolcu taşıyan araçlar için kış lastiği kullanmalarını öneriyoruz. 

Toplamda şehirlerarası güzergahlarımızda 6 ekip olacak şekilde tabi bu 12/24 saat hesabına göre hesapladığınızda 18 ekibimiz bölge trafik güzargahlarda denetim ve kontrol yapacaklar. 12 ekibimizde şehir içerisinde bu kontrolleri şehir içi trafik ve bölge trafik şube müdürlüğümüz birlikte bir koordinasyon içerisinde çalışmak suretiyle bu kontrolleri yapacaklardır. Yaklaşık 24 saat düzenli 30 ekibimiz bu hususta gerekli denetim ve kontrolleri 7/24 esasına göre yerine getirecek. 

Yıl Sonu Değerlendirme Raporunu önümüzdeki haftalarda açıklayacağız! 

Tabi ki bizler her yıl yaptığımız iş ve işlemlerle ilgili olarak vatandaşlarımıza şeffaf bir şekilde bunun hesabını vermekle hükümlüyüz. İnşallah önümüzdeki süreçte de 2022 yılında yaptığımız çalışmaları bütün hususlarıyla birlikte çok değerli Kahramanmaraş vatandaşımızla paylaşacağız ve vatandaşlarımıza yaptığımız iş ve işlemlerin hesabını vereceğiz

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2022, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67