Kahramanmaraş'ta edebiyat ve sanat derneği yazar ve şairleri ağırlamaya devam ediylor!

Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği, yazar ve şairleri ağırlamaya devam ediyor. Edebiyatın Başkenti Kahramanmaraş’ta yazar ve Şairler, her hafta Pazar günü Onikişubat Belediyesi’nin tahsis ettiği dernek binasında bir araya gelerek, şiir okuyor, kitap analizi yapıyor ve her hafta bir yazar ile söyleşi programı düzenleyerek etkinlikler yapıyorlar.

Kahramanmaraş'ta edebiyat ve sanat derneği yazar ve şairleri ağırlamaya devam ediylor!

Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği’nin bu haftaki konuşmacısı yazar Ali Avgın oldu.  

HAN DUVARLARI’NDAN GERMANICIA’YA KİTAPLAŞAN ŞEHİR

Ramazan Avcı moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide, yazar Ali Avgın “Han Duvarları’ndan Germanicia’ya Kitaplaşan Şehir” konulu konuşmasıyla, kaleme aldığı; Han Duvarları Kalbe düşen Kor, Kayıp Sevda ve Germanicia Güzeli, romanları hakkında bilgiler vererek, soruları cevaplandırdı. 

Han Duvarları romanına gösterilen ilginin yeni romanları kaleme almasında tetikleyici bir rol oynadığı belirten Avgın şunları söyledi:

 “Han Duvarları Kalbe Düşen Kor, Kayıp Sevda Yasaklı Yılların Gizemli Aşkı ve son olarak kaleme aldığımız Gemanicia Güzeli, isminde üç romanımız oldu. Maraş Mevlevihanesi araştırmasıyla ilgili çıktığımız yolda Kahramanmaraş’a ve tarihine dair enteresan bilgilere rastladık. Faruk Nafız Çamlıbel’in Han Duvarları şiirindeki Maraşlı Şeyhoğlu Satılmış’a sahiplenerek romanlaştırdık. Peşinden Kayıp Sevda romanımızla da şehrin sokaklarını dolaştık. İnsan portrelerini kurguladık. Son olarak da Germanicia Güzeli romanımızla, Germanicia Antik Kenti’nin hikâyesini roman tekniğiyle anlatmaya çalıştık. Bir taraftan Antik Kent’i adım adım günyüzüne çıkarken; madem ki edebiyatın ve şiirin başkentiyiz, biz de üzerimize düşen sorumluluğu almak istedik.  Üç yıl süren uzun bir araştırmayla  böyle bir eser ortaya çıktı. Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği’nin bu haftaki konuşmacısı olarak  yazar ve şair arkadaşlarımızla buluştuk. Soru-cevap şeklinde güzel bir program oldu. Programı yöneten dernek başkanımız sayın Ramazan Avcı Bey’e ve tüm katılımcı arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum”

Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği Başkanı Ramazan Avcı, proğramla ilgili şunları söyledi:

Derneğimizin yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda yazarımız Ali Avgın bey, kaleme aldığı Han duvarları Kalbe Düşen Kor, Kayıp Sevda ve Germanicia Güzeli romanlarıyla, edebiyatımıza ve Kahramanmaraş kültürüne çok önemli katkılarda bulundu.  Derneğimizde her hafta bir yazar arkadaşımızı dinliyoruz. Geçen haftalarda Metin Acıpayam kardeşimizden Cemil Meriç ve Necip Fazıl’ı dinledik. Bu hafta da “Han Duvarları’ndan Gernanicia’ya Kitaplaşan Şehir” konulu söyleşisiyle Ali Avgın beyi dinledik. Merak ettiklerimizi sorduk. Romanlarının yazım aşamasını, yazma hikâyelerini ve içerikleri hakkında bilgiler aldık. Çok verimli geçtiğini düşündüğümüz bu söyleşilere her geçen gün rağbet daha da artmaktadır. Konuşmacımız Ali Avgın beye ve katılımcı arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” 

Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği,  Üç yıl önce Rahmetli Hacı Ali Özturan başkanlığında kurulan dernektir. Şu an başkanlığını eğitimci yazar Ramazan Avcı yapmaktadır. Dernek faaliyetleri, Onikişubat Belediyesi’nce tahsis edilen Esentepe Konutları civarındaki  dernek merkezinde yürütülmektedir.  Şu anki dernek yönetimini,  Ramazan Avcı, Zekeriya Çakabey, Lutfi Bilir, Hanifi Yılmaz, Seydihan Küçükdağlı, Fatma Aktuğ ve Ali Avgın’dan oluşmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tebernuş polat
Tebernuş polat - 9 ay Önce

Ben emekli öğretmen
Ben emekli öğretmen Tebernuş polat,1955 Kahramanmaraş ili Afşin ilçesi Arıtaş kasabasın da doğdum.Kendi alanımda Yöreye özgü, bazen de yöre ağzı ile yazılmış şiir lerim var.İstiyorum ki Kendi bölgemin kendi ilimin kültür mirasına katkı sağlamak.Derneğinize nasıl üye olabilirim.Sizlerle nasıl iletişime geçebilirim.Saygılarımla...

Bayhan Bakdur
Bayhan Bakdur - 10 ay Önce

Şairler ve yazarlar derneği hayırlı uğurlu olsun tam adresinizi tespit edemediğim için ziyaret edememekteyim. Ramazan avcı hocamın ve Zekeriya Çakabey hocamın yürüttüğünü öğrenmiş bulunmaktayım. Saygılar selamlar. Hayırlı vakitler diliyorum

SIRADAKİ HABER

banner67