Kahramanmaraş'ta Erken yaşta evliliklerle mücadelenin 'yol haritası' hazır

Kahramanmaraş’ta Valiliği ve Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce "Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı" taslağı hazırlanarak görüşe açıldı.

 Edinilen bilgiye göre Bu çerçevede; koruyucu ve önleyici hizmet sunumlarının hızlandırılması, kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesi, erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesine ilişkin farkındalığın arttırılması hedeflenerek 2022-2024 yıllarını kapsayacak olan ‘Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele İl Eylem Planı’nı hazırlamak üzere oluşturulan Teknik Kurul Üyeleriyle birlikte 30 Mart 2022 tarihinde Çalıştay gerçekleştirildi!

Edinilen bilgiye göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yürürlüğe koyduğu "Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nın taslağı tamamlandı.

Konu ile kürsüde açıklama yapan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun: ‘’Evlilik yetişkin dünyasına ait bir kavramdır, çocuklarımız bu kavramın özdesi olmamalıdır çocuklarımız kendi seçimlerini yapabilecek bir güce sahip olmalı, kiminle ve ne zaman evlenecekleri yaşta olmalıdırlar ne yazık ki bir çok ülke gibi bizim ülkemizdede erken yaşta evlilikler nedeniyle çocuklarımızın sosyal bilimsel ve fiziksel psikolojik gelişimleri olumsuz yönde etkileniyor, sağlıklı birey olarak hayatlarını devam etmeleri maalesef zorlaşıyor, bizlerde Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın öncülüğüne paydaş kurum ve kuruluşlarmız ile birlikte çocuklarımızın korunması için toplumsal farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor ve yapmaktayız, inşallah bundan sonraki süreçte de çocuklarımıza karşı her türlü istismarın önlenmesine yönelik toplumsal farkındalık yaratma çalışmalarımızın hızlandıracak koruyucu ve önleyici hizmetlerin etkinliği ve kapasitesini arttırmak için el birliği ile sizlerle birlikte gayret göstereceğiz!’’ dedi

Daha sonra ise Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya ise şunları kaydetti: “Kız çocuklarımızın erken yaşta zorla evlendirilmeleri geleceğimizin eğitimli, güçlü kadınlarına yapılmış en büyük haksızlıktır. Bu evliliklerin önüne geçebilmek, çocuklarımızı koruyabilmek adına farklı hedef gruplara yönelik bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapılmasına yoğunlaşarak; çocuklarımızın rol model ebeveynler tarafından yetiştirilmelerine yönelik faaliyetlerde bulunmaktayız.

2021 Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine göre İlimizde; toplam evlilik sayısının 8741, 16-17 yaşında evlenen kız çocuk sayısının 511, toplam evlilikler içinde kız çocuklarının evlenme oranının %5,85 ve erken yaşta evlilik sıralamasında ilimizin 11.sırada olduğu tespit edilmiştir.

Malumları olduğu üzere Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan İl Bazlı Erken Evlilik Verileri Tablosu yayınlandı. Bu yayınlanan tabloda özellikle ilk 20 ilde erken yaşta evlilik olgusunun bir sorun olarak devam etmemesi adına İl Eylem Planını hazırlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Bu kapsamda hazırlamakta olduğumuz eylem planımızın ana hedefleri arasında;

•             Koruyucu ve Önleyici Hizmet Sunumunun Güçlenmesi,

•             Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi Ve

•             Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerin Önlenmesine İlişkin Farkındalığın Arttırılması maddeleri yer almaktadır.

Bu hedefler doğrultusunda Valiliğimiz Himayesinde gerçekleştireceğimiz, 2022-2024 yıllarını kapsayacak olan ‘Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele İl Eylem Planı” çalıştayımız için, paydaşlıklarından dolayı teknik kurul üyelerimize, kamu kurum temsilcilerimize konuya vermiş olduğu önem ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyor ayrıca konuyu himaye etmeleri nedeniyle Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum.’’ dedi

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2022, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67