Kahramanmaraş'ta vatandaşlar koronavirüs kuralına uyuyor!

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2019 yılına ilişkin "İstatistiklerle Yaşlılar" araştırmasına göre nüfusunun 18,8'i yaşlılardan oluşan Kahramanmaraş'ta, yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı etkin bir mücadele yürütülüyor.

Kahramanmaraş'ta vatandaşlar koronavirüs kuralına uyuyor!

Korona virüs salgınının önlenmesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlarla kronik hastalığı bulunanlara sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesinin ardından, Türkiye'de yaşlı nüfusun en fazla olduğu iller arasında olan Kahramanmaraş'ta 15 vak'a gözlemlenirken 65 yaş ve üstü vatandaşlar evlerinde kalarak bu kurala uyuyor.


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mehmet Tuğrul, “Kahramanmaraş'ta ki yüzde 80 yüzde 90 grubundaki yaşlılar bu yasaya uyum sağlıyorlar. Kendilerini koruyorlar. Dışarı çıkanlar da oluyor ama bunlar da ihtiyaçları gereği çıkıyorlar. Bunun önüne bu şekilde geçilebiliyor. Polisimiz, jandarmamız bazı kamu ve kurumda çalışan personellerimiz yaşlılarımıza zaten destek oluyor. Onların ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bu yasağa vatandaşlarımız uyduğu için virüsün önüne geçebiliyoruz” dedi.


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kemal Kemerci ise, “Kahramanmaraş'ın  en yaşlı nüfuslu iller arasında olmasına rağmen, bu yasaya uyduğunu düşünüyorum. Tabii, çevreye de baktığımızda genç neslin dışarıda olduğunu görmekteyiz. Bu konuda da insanlar zorunlu olan işlerini yapıyorlar. Bunun dışında insanların dışarıda olduğunu göremiyoruz. Özellikle yaşlı kısmı dışarıda çok fazla göremiyorum. Bu konuda Kahramanmaraş'ın gerçekten bu yasağa duyarlı kaldığına inanıyorum. Kahramanmaraş'ta 15 hastamız var. Bu bence çok yüksek bir rakam değil. Tabii, hastanelerimizin  bu konuda iyi çalıştığını, doktorların ve hemşirelerin çok ciddi anlamda fedakarlık ettiğini, görmekteyiz ve duyuyoruz. Bu konuda 15 tane vak'amız çok yüksek değil. Önemli olan bu sayıyı yukarı çıkarmamak. Bu seviyelerde tuttuğumuzda bence, Kahramanmaraş bu konuyu aşmış ve önlemiş olacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 17:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
isimsiz
isimsiz - 2 yıl Önce

yaşlıların derdini neden gencler cekiyorrr ki k.maraştaa

SIRADAKİ HABER